Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gazprom mógł zawalić budżet Naftogazu i Ukrainy

tv.rp.pl
Nie będzie bankructwa Naftogazu, bo nie będzie musiał płacić wszystkich kar, których domagał się Gazprom – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie stwierdził 22 grudnia, że formuła „take or pay" nie wišże Ukrainy na tyle, aby miła zapłacić Rosji za gaz, którego nie wykorzystała, a który był w kontrakcie.

- Wiedza o tym jest ograniczona, bo sšd nie ujawnił dokumentów. Spółki wydajš komunikaty, w których przeœcigajš się na tonach triumfatorskich. Naftogaz osišgnšł postępy w tym sporze z Gazpromem chociaż musi kupować 5 mld m3 gazu rocznie. Jeszcze w 2013 r. sprowadzał nawet 30 mld m3, więc te 5, to bardzo mało – tłumaczył Jakóbik.

Goœć zaznaczył, że nie będzie bankructwa Naftogazu, bo nie będzie musiał płacić wszystkich kar, których domagał się Gazprom. = Roszczenia sięgały kilkudziesięciu miliardów dolarów. To mogło zawalić budżet Naftogazu i Ukrainy, bo ok. 7 proc. PKB czerpie z opłat tranzytowych za dostawę rosyjskiego gazu – mówił.

To nie jest koniec sporu, bo mamy drugš sprawę o umowę tranzytowš. - Chodzi o umowy na dostawy przez terytorium Ukrainy. Z jednej strony Ukraińcy zabiegajš o unijny certyfikat jakoœci, który sprawi, że ich gazocišgi będš traktowane jak każdy inny unijny gazocišg. Nagle pojawia się wrzutka jednego z ministrów ukraińskich, który twierdzi, że były plany wysadzania tych gazocišgów, żeby rosyjski gaz nie mógł docierać do Europy. Takie kwiatki sprawiajš, że sytuacja na Ukrainie nie jest stabilna - tłumaczył Jakóbik.

- Jeżeli Ukraina wygra tę sprawę, to może nawet stać się eksporterem gazu i sprzedawać go taniej niż Rosjanie np. Polsce – dodał.

Procedura open season potwierdziła zainteresowanie uczestników rynku przepustowoœciš Baltic Pipe.

Jakóbik zaznaczył, że na ten rok jest zapowiadana ostateczna decyzja inwestycyjna, po której może nastšpić wkopanie pierwszej łopaty w ziemię i rozpoczęcie budowy.

= Do końca tego roku ma to się stać, rzšd to zapowiada, partnerzy duńscy i norwescy sš przekonani do tego projektu. To nie jest tak, że tylko my chcemy. Ta rura opłaci się także partnerom duńskim i norweskim – mówił goœć.

- Proces przebiega sprawnie. Mamy specjalny zespół międzyresortowy, który zajmuje się Baltic Pipe. W tym wycinku okazuje się, że Polska potrafi działać w Warszawie, Brukseli, nawet w Waszyngtonie i Kopenhadze bardzo skutecznie. Nasza dyplomacja potrafi rozmawiać, budować sojusze i prowadzić dobrze projekty - dodał Jakóbik.

Goœć przyznał, że na poziomie europejskim oczekuje się uspokojenia w relacjach Brukseli z Polskš. - To powinien przynieœć nowy zespół premiera Morawieckiego. On sam w retoryce jest już dużo spokojniejszy, stonowany, nastawiony na optymistyczne przekazy - mówił Jakóbik.

Tłumaczył, że Bruksela jest naszym parasolem ochronnym np. w relacjach z rosyjskim Gazpromem. - Wprowadza standardy, które nie pozwalajš na nadużycia. OpóŸnienie realizacji Nord Stream 2 da nam więcej czasu na realizację projektów jak Baltic Pipe. W tym przypadku nie ma sporu o Baltic Pipe w rzšdzie – zaznaczył.

Podkreœlił jednak, że sš spory o atom, jak reformować energetykę czy o strefy niskoemisyjne w miastach. - W tych przypadkach w poprzednim układzie rzšdu mocno iskrzyło – ocenił.

- Plan Morawieckiego zakładał transformację energetyki, zmniejszania jej emisyjnoœci i walkę o czyste powietrze. To może w końcu zaczšć się zamieniać w fakty jeżeli nowy rzšd przyniesie nowš jakoœć zarzšdzania sektorem energetyczno-klimatycznym – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL