Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Ukraina: Rekordowy tranzyt gazu w 2017

Bloomberg
W 2017 r tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę był największy od siedmiu lat. Wcišż jednak Gazprom nie wywišzuje się z kontraktu tranzytowego.

Naftogaz Ukrainy poinformował, że w 2017 r przesył rosyjskiego gazu przez Ukrainę wyniósł 93 mld m3. To o 13 proc. więcej rok do roku i najwięcej od 2011 roku.

„To rekordowa iloœć od czasu, kiedy pracę rozpoczšł gazocišg północny (Nord Stream, którym gaz płynie z Rosji bezpoœrednio do Niemiec po dnie Bałtyku-red)" - glosi komunikat.

Ukraińcy podajš też, że w podziemnych magazynach gazu (największe w Europie - do 33 mld m3 pojemnoœci), przechowujš gaz pięciu europejskich firm. Jest to możliwe dzięki otwarciu procedury tzw. „magazynu celnego". Pozwala ona firmom handlujšcym gazem, przez ponad 1000 dni magazynować gaz ziemny w ukraińskich zbiornikach podziemnych bez podatków i ceł.

Naftogaz poinformował też, że w 2017 r liczba firm, które sprzedawały Uranie gaz zwiększyła się do 54. Gazu z Gazpromu Naftogaz nie kupuje od 25 listopada 2015 r. Rosjanie majš dług wobec Naftogazu wynikajšcy z kontraktu tranzytowego. Zobowišzali się w nim do przesyłu rocznie ukraińskimi magistralami co najmniej 110 mld m3 gazu. Dług Rosjan, według oœwiadczenia Naftogazu, roœnie codziennie o 1-3 mln dol.

Na 28 lutego 2018 r zapowiedziany jest wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z pozwu Naftogazu przeciwko Gazpromowi o łamanie umowy tranzytowej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL