Rekordowe stężenie CO2 w atmosferze Ziemi w 2016 roku

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej osiągnęło w 2016 roku nienotowany dotąd poziom.

Aktualizacja: 25.10.2016 18:41 Publikacja: 25.10.2016 18:28

Od czasu rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej rośni

Od czasu rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej rośnie z roku na rok coraz szybciej.

Foto: 123RF

Po raz pierwszy od czasu prowadzenia regularnych pomiarów, tj. od 1958 roku, w skali całego globu, w ziemskiej atmosferze poziom CO2 przekracza 400 ppm (cząsteczek na milion).

Pierwsze pomiary wskazywały stężenie dwutlenku węgla na poziomie zaledwie 315 ppm. W sumie, od czasów rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu, zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła o ponad 40 proc.

Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO (World Meteorological Organization) poinformowała, że stężenie dwutlenku węgla prawdopodobnie na stałe przekroczyło 400 ppm, co oznacza nieodwracalne zmiany klimatyczne, między innymi upały, ulewne deszcze i rosnący poziom oceanów. Ziemski klimat wchodzi w nową erę.

Przekroczenie progu

Według ekspertów z WMO absolutnie graniczną wartością dla stężenia CO2 będzie 450 ppm. Jeśli taki poziom zostanie osiągnięty, dojdzie do wzrostu średniej temperatury o ponad 2 st. C. Eksperci ostrzegają, że po przekroczeniu takiego progu będzie już bardzo ciężko, o ile w ogóle będzie możliwe, odwrócić niekorzystny trend.

Opłakane skutki dotkną wszystkich, nie tylko tych, którzy zawinili takiej sytuacji. Światowa cywilizacja będzie musiała mierzyć się coraz częściej z drastycznymi efektami zmian klimatycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić, o niespotykanym jeszcze dziś natężeniu.

Naukowcy z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration monitorują stężenie gazów cieplarnianych w 80 miejscach na całym świecie. Rekordowe stężenie zanotowano w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, a więc nad Oceanem Spokojnym, w stosunkowo czystej atmosferze, z dala od wielkich aglomeracji przemysłowych, w obrębie których jest go znacznie więcej. W Polsce już od dawna dochodzi do chwilowych, regionalnych stężeń CO2 (najczęściej na Śląsku) przekraczających poziom 1000 ppm.

– Ta krytyczna wartość jest już permanentna i nie zależy ani od pór roku, ani od półkuli. Dwutlenek węgla w atmosferze utrzymuje się bardzo długo i według niektórych badań naukowych powrót to koncentracji sprzed rewolucji przemysłowej może potrwać dziesiątki tysięcy lat. Badania geologiczne i paleoklimatyczne pokazują, że takie stężenie nie miało miejsca na naszej planecie w ciągu ostatnich 5 milionów lat – podkreśla sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Stężenie CO2 waha się ze względu na pory roku, na półkuli północnej wyższe jest zimą, gdy wegetacja częściowo ustaje i rośliny nie pobierają dwutlenku węgla z powietrza; na półkuli południowej – odwrotnie.

Nie tylko El Nino

Wzrost koncentracji CO2 w powietrzu nieustannie postępuje od czasu rewolucji przemysłowej, pół wieku temu wynosił niespełna 1 ppm na rok, w pierwszej dekadzie obecnego stulecia osiągnął 2 ppm rocznie. Poprzedni roczny rekord wzrostu stężenia CO2 – 2,93 ppm – odnotowano w 1998 roku, w 2015 został pobity, wyniósł 3,05 ppm. O ile jednak poprzedni rekordowy wzrost związany był z wyjątkowo silnym zjawiskiem El Nino, o tyle przy aktualnym „Dzieciątko" nie zawiniło, powodem jest aktywność człowieka.

Wahania koncentracji CO2 miały miejsce wiele razy w ciągu ostatnich kilku milionów lat, gdy następowały po sobie kolejne epoki lodowe. Rekordowe wahnięcia mieściły się w przedziale od około 200 do 300 ppm w okresach interglacjałów. Jednak poziom ten nigdy nie był tak wysoki jak obecnie. Klimatolodzy szacują, że współcześnie wzrost jest ponad 100 razy szybszy niż po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej przed 11 tysiącami lat.

Po raz pierwszy od czasu prowadzenia regularnych pomiarów, tj. od 1958 roku, w skali całego globu, w ziemskiej atmosferze poziom CO2 przekracza 400 ppm (cząsteczek na milion).

Pierwsze pomiary wskazywały stężenie dwutlenku węgla na poziomie zaledwie 315 ppm. W sumie, od czasów rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu, zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła o ponad 40 proc.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna
Nauka
Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu
Nauka
Polscy fizycy w gronie najlepszych naukowców z całego świata
Nauka
Groźne choroby w 2024 roku. Ekspertka WHO: COVID-19, denga, mpox