Czyściej w rurach

aktualizacja: 17.03.2017, 14:36
Badania będą polegały na mieszaniu gazów (spaliny) w taki sposób, aby ...
Badania będą polegały na mieszaniu gazów (spaliny) w taki sposób, aby odwzorowywały to, co dzieje się podczas spalania biomasy / WIkipedia, Shaun MItchem
Foto: Wikipedia

Energia byłaby tańsza gdyby nie częsta wymieniana korodujących rur w kotłach spalających biomasę.

Dzięki głębszemu zrozumieniu procesu korozji będzie można efektywniej dobrać różne substancje mineralne i związki chemiczne dodawane do paliwa albo do kotła, żeby związać substancje korozyjne i ograniczyć proces korozji. Nad tym zagadnieniem pracuje Agata Mlonka-Mędrala, doktorantka na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Otrzymała na to grant w wysokości 100 tys. zł w programie „Preludium" Narodowego Centrum Nauki. Rozpisany na dwa lata projekt przewiduje, że w laboratorium AGH powstanie stanowisko do badań korozji w symulowanej atmosferze gazów.

- Biomasa zawiera dużo metali alkalicznych, chloru i innych substancji, które mają wpływ na fazę popiołową oraz gazową. Ten popiół osadza się na powierzchniach wymienników ciepła, rurach kotłowych, a dalej następuje proces korozji. Rury, które niszczą się podczas spalania biomasy, trzeba częściej wymieniać, co podnosi koszty eksploatacji. Ponoszą je wszyscy, którzy płacą za energię elektryczną — wyjaśnia badaczka.

Badania będą polegały na mieszaniu gazów (spaliny) w taki sposób, aby odwzorowywały to, co dzieje się podczas spalania biomasy. Poza tym, badane będą różne próbki stali wykorzystywanej w energetyce. Na próbki stali będą nanoszone różne syntetyczne osady powstające podczas spalania biomasy.

—pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE