Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

W Polsce przybywa łowców burz

Fotlia
W Polsce przybywa łowców burz, ich prognozy sš trafniejsze niż Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na Politechnice Krakowskiej odbył się VIII Zlot Polskich Łowców Burz. Łowcy burz obserwujš i dokumentujš gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Majš tę przewagę nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że sš na miejscu zjawiska. Dzięki nowym technologiom nieustannie i na bieżšco monitorujš sytuację w danym regionie. Budujš też swojš bazę danych i prowadzš badania naukowe. Za poœrednictwem portalu internetowego łowcy wydajš ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych i wysyłajš komunikaty do mediów. Przewidujš niebezpieczne zjawiska do trzech dni, natomiast podstawowa prognoza sporzšdzana jest dobę przez prognozowanym zjawiskiem. Niemożliwe jednak jest przewidzenie tornada w dalszej perspektywie niż kilka dni.

Polscy łowcy burz chcš stworzyć system ostrzegania SkyPredict 3. Dzięki niemu osoba znajdujšca się w niebezpiecznym regionie byłaby drogš SMS-owš ostrzegana przed zbliżajšcym się gwałtownym zjawiskiem pogodowym. Autorem tego systemu jest Piotr Szuster ze stowarzyszenia Skywarn Polska, które skupia ok. 40 członków i tysišce sympatyków, także meteorologów. Stowarzyszenie prowadzi też portal Polscy Łowcy Burz. Piotr Szuster jest także  pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej.

Aby system był skuteczny, potrzebna jest współpraca z MSWiA. i operatorami sieci komórkowych. System taki już funkcjonuje w stanach Zjednoczonych.

—PAP Nauka w Polsce, k.k.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL