Ekologia

W Polsce przybywa łowców burz

Fotlia
W Polsce przybywa łowców burz, ich prognozy są trafniejsze niż Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na Politechnice Krakowskiej odbył się VIII Zlot Polskich Łowców Burz. Łowcy burz obserwują i dokumentują gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Mają tę przewagę nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że są na miejscu zjawiska. Dzięki nowym technologiom nieustannie i na bieżąco monitorują sytuację w danym regionie. Budują też swoją bazę danych i prowadzą badania naukowe. Za pośrednictwem portalu internetowego łowcy wydają ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych i wysyłają komunikaty do mediów. Przewidują niebezpieczne zjawiska do trzech dni, natomiast podstawowa prognoza sporządzana jest dobę przez prognozowanym zjawiskiem. Niemożliwe jednak jest przewidzenie tornada w dalszej perspektywie niż kilka dni.

Polscy łowcy burz chcą stworzyć system ostrzegania SkyPredict 3. Dzięki niemu osoba znajdująca się w niebezpiecznym regionie byłaby drogą SMS-ową ostrzegana przed zbliżającym się gwałtownym zjawiskiem pogodowym. Autorem tego systemu jest Piotr Szuster ze stowarzyszenia Skywarn Polska, które skupia ok. 40 członków i tysiące sympatyków, także meteorologów. Stowarzyszenie prowadzi też portal Polscy Łowcy Burz. Piotr Szuster jest także  pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej.

Aby system był skuteczny, potrzebna jest współpraca z MSWiA. i operatorami sieci komórkowych. System taki już funkcjonuje w stanach Zjednoczonych.

—PAP Nauka w Polsce, k.k.

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL