Ekologia

Pszczoły na ciechanowskim ratuszu

Fotolia
Pasieka pojawi się wiosną przyszłego roku na dachu ciechanowskiego ratusza. Będzie to do pięć uli z matkami łagodnych ras.

Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostaną enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane ule Pszczelimi rodzinami zaopiekują się specjaliści z Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza i Powiatowego Koła Pszczelarzy w Ciechanowie. Miód, który powstanie w ratuszowej pasiece, zapakowany do słoiczków stanie się produktem promującym Ciechanów. Wraz z pasieką miasto planuje wydzielenie specjalnych enklaw, gdzie zostaną zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty, szczególnie wabiące pszczoły.

Obecność owadów wpływa na zachowanie równowagi w przyrodzie, w związku z czym w przestrzeniach miejskich coraz częściej instalowane są specjalne domki dla owadów. W drewnie nawiercone są otwory, a między pieńkami umieszczono gałązki trzciny. Dzięki temu owady mają zapewnioną przestrzeń, gdzie mogą się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Każdy owadzi domek w Ciechanowie posiada daszek oraz betonową podstawę.

Urząd Miasta Ciechanowa nie wyklucza, że w przyszłości wytypowane zostaną tam nowe miejsca przeznaczone zarówno na pszczele pasieki, jak i domki dla innych pożytecznych owadów.

Źródło: rp.pl, Nauka polska

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL