Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Pszczoły na ciechanowskim ratuszu

Fotolia
Pasieka pojawi się wiosnš przyszłego roku na dachu ciechanowskiego ratusza. Będzie to do pięć uli z matkami łagodnych ras.

Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostanš enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane ule Pszczelimi rodzinami zaopiekujš się specjaliœci z Regionalnego Zwišzku Pszczelarzy Północnego Mazowsza i Powiatowego Koła Pszczelarzy w Ciechanowie. Miód, który powstanie w ratuszowej pasiece, zapakowany do słoiczków stanie się produktem promujšcym Ciechanów. Wraz z pasiekš miasto planuje wydzielenie specjalnych enklaw, gdzie zostanš zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty, szczególnie wabišce pszczoły.

Obecnoœć owadów wpływa na zachowanie równowagi w przyrodzie, w zwišzku z czym w przestrzeniach miejskich coraz częœciej instalowane sš specjalne domki dla owadów. W drewnie nawiercone sš otwory, a między pieńkami umieszczono gałšzki trzciny. Dzięki temu owady majš zapewnionš przestrzeń, gdzie mogš się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Każdy owadzi domek w Ciechanowie posiada daszek oraz betonowš podstawę.

Urzšd Miasta Ciechanowa nie wyklucza, że w przyszłoœci wytypowane zostanš tam nowe miejsca przeznaczone zarówno na pszczele pasieki, jak i domki dla innych pożytecznych owadów.

ródło: rp.pl, Nauka Polska

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL