Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Honduras: Pogrzeb zamordowanej działaczki ekologicznej

AFP
Tysišce osób wzięły udział w pogrzebie zastrzelonej 3 marca znanej działaczki ekologicznej w Hondurasie Berty Caceres. Zbrodnia odbiła się szerokim echem za granicš.

45-letnia Caceres prowadziła ostatnio kampanię sprzeciwu wobec budowy olbrzymiej zapory i elektrowni wodnej. Inwestycja spowodowałaby zalanie dużego obszaru zamieszkałego przez Indian z plemienia Lenca i pozbawiłaby ich Ÿródeł wody pitnej. Działaczka przewodziła protestom Indian i stała się znana nie tylko w kraju ale i za granicš. Jej rodzina ujawniła, że od pewnego czasu stale otrzymywała pogróżki od firm budowlanych, polityków a nawet policji.

3 marca nieznani sprawcy zastrzelili jš w jej rodzinnym mieœcie La Esperanza, odległym o ok. 200 km na północny zachód od stolicy kraju Tegucigalpy. Zdaniem rodziny zamordowanej była to zbrodnia na tle politycznym. Natomiast władze twierdzš, że było to zwykłe przestępstwo kryminalne.

Pogrzeb przerodził się w demonstrację przeciwko władzom i wielkim korporacjom. Wznoszono okrzyki "Berta żyje, walka trwa!" i "Sprawiedliwoœci!".

Caceres otrzymała w 2015 roku Nagrodę Ekologicznš im. Goldmana, uważanš za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie ekologii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL