Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Urlopy zdrowotne nauczycieli. Chorowanie na reformę

Fotorzepa, Rafał Guz
MEN zablokowało korzystanie z urlopów zdrowotnych przez nauczycieli. Bo ich liczba roœnie lawinowo i drenuje budżet. Zmiany od nowego roku.

O 900 etatów w cišgu ostatniego roku szkolnego wzrosła liczba nauczycieli przebywajšcych na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest ich już blisko 13 tys. – najwięcej w cišgu ostatnich czterech lat – wynika z danych MEN przygotowanych dla „Rzeczpospolitej".

1 paŸdziernika 2016 r. na urlopach było ponad 11,9 tys. nauczycieli, rok wczeœniej w tym samym czasie – 11,2 tys., a w 2014 r. – 9,6 tys. osób. Obecnie jest ich już 12 912. W cišgu trzech lat 2014–2017 liczba ta wzrosła o blisko 3200 osób.

– To efekt likwidacji gimnazjów i etatów, które wprowadziła reforma PiS. Nauczyciele uciekajš w urlopy przed zwolnieniami – twierdzi Krystyna Szumilas, była minister edukacji rzšdu PO–PSL. Urlopy nauczycielskie kosztujš budżet państwa miliony złotych. Minister edukacji Anna Zalewska postanowiła to ukrócić, bo za dwa lata, kiedy wygasnš gimnazja, na lodzie zostanie rzesza nauczycieli – oni najprawdopodobniej również będš chcieli się ratować pójœciem na urlop....

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL