Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Edukacja

Włochy: Uczniowie manifestowali przeciw darmowej pracy

PAP/EPA
Uczniowie szkół œrednich w całych Włoszech manifestowali przeciwko wprowadzonym zmianom w szkolnictwie i domagali się większych nakładów na oœwiatę. Jednym z głównych powodów protestów jest obowišzek nieodpłatnej pracy uczniów liceów i techników.

"Jesteœmy uczniami, nie pracownikami", "Nie - dla wyzysku za darmo" - takie hasła skandowali i mieli wypisane na transparentach uczestnicy manifestacji w Rzymie i około 70 innych miastach oraz miejscowoœciach w całych Włoszech. Dzień strajku i protestu ogłosił Zwišzek Uczniów.

Protestowano przeciwko wprowadzonej w 2015 roku przez Ministerstwo Oœwiaty zasadzie nazwanej "Szkoła i praca na zmianę", poczšwszy od trzeciej klasy liceum i technikum. To obowišzek nieodpłatnej pracy w różnych instytucjach, urzędach oraz w punktach usług i w sklepach. W liceum jest to 200 godzin w cišgu trzech lat, a w technikach - 400 godzin. Ma to pomóc uczniom zapoznać się ze œwiatem pracy i dokonać wyboru swej zawodowej przyszłoœci.

Rozwišzanie budzi liczne kontrowersje, ponieważ często uczniowie muszš wykonywać pracę fizycznš, nie majšcš zwišzku z profilem ich szkoły. Ministerstwo zapewnia, że dołoży starań, aby podnieœć poziom propozycji pracy dla uczniów w ramach tego systemu, zawartego w reformie pod nazwš "Dobra Szkoła", którš przeprowadził poprzedni rzšd Matteo Renziego.

Protestujšcy mówili włoskim mediom podczas manifestacji: "nie jesteœmy towarem w rękach firm". Przywoływali wypadki, jakim ulegajš uczniowie w zakładach pracy. Protestowano także przeciwko temu, że licealiœci w ramach obowišzkowych godzin pracy na plażach roznosili leżaki.

Masowe protesty uczniów, a także rodziców wywołuje też to, że często muszš ponosić dodatkowe koszty zwišzane z tš obowišzkowš pracš, kupujšc na przykład odpowiednie ubranie czy płacšc za dojazd. "Marnujemy czas" - powtarzali manifestanci.

W Rzymie podczas demonstracji uczniów doszło do przepychanek i napięć z policjš. W Mediolanie protestujšcy obrzucili farbš witryny kilku sklepów i lokali gastronomicznych.

W Bari 1500 uczniów przeszło ulicami w robotniczych kombinezonach i z transparentami: "Nie - dla szkoły i pracy na zmianę".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL