ELA to system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów, który gromadzi i analizuje dane 750 tysięcy absolwentów uczelni. W piątek system ELA prezentowali w Warszawie wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceminister Piotr Dardziński. „Dzięki temu instrumentowi każdy maturzysta może dokonać dziś wyboru nie tylko uczelni, ale także kierunku po którym jego perspektywy rozwoju zawodowego będą największe. To jest unikalny instrument. W powszechnej opinii ekspertów to najlepszy tego projekt na świecie” – przekonywał w piątek Gowin na konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W spotkaniu wzięło też udział kilkudziesięciu tegorocznych maturzystów z całej Polski.

System działa pod adresem http://ela.nauka.gov.pl. Umożliwia np. sprawdzenie zarobków absolwentów konkretnych kierunków na uczelniach wyższych z całego kraju i ich porównywanie. „To instrument, który służy pomocą nie tylko maturzystom, ale też uczelniom i samemu ministerstwu” – mówił w piątek Gowin.

Ministerstwo Nauki zaprezentował kilka fragmentów analiz dotyczących rynku pracy w Polsce. Oto fragment dotyczący zarobków informatyków: „Informatycy zarabiają bardzo dobrze. ELA wie nawet, którzy zarabiają najwięcej. To absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, którzy w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu magistra otrzymują pensję w średniej wysokości 12,5 tys. zł brutto. Oczywiście zarobki komputerowych geeków to fakt zgodny z powszechną intuicją. Średnio ich zarobki wynoszą aż 5100 zł. To o 31 proc. więcej niż średnia w ich miejscach zamieszkania. Co więcej, ich dochody z czasem rosną – zaraz po studiach zarabiają o 25 proc. więcej, zaś rok później już o prawie 50 proc”. ELA opiera się na danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz z  zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli z POL-onu.  System stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Mikołaja Jasińskiego. Mechanizmy zastosowane w tym projekcie gwarantują pełna anonimowość. ELA posiada w tej chwili dane z dwóch roczników absolwentów (2014 i 2015).