Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Edukacja

Anna Zalewska: Kilka tysięcy nauczycieli pójdzie na emeryturę

Fotorzepa, Roman Bosiacki
O losach wniosku ws. referendum edukacyjnego zdecydujš posłowie. Skierowanie go do komisji było jedynš możliwš ustawowš procedurš w tym przypadku - przekonywała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, pytana, czy głosowanie w tej sprawie ma jeszcze sens.

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji został skierowany w czwartek do sejmowej Komisji Ustawodawczej - tak zdecydował Sejm w głosowaniu. - To jest konsekwencja realizacji ustawy o referendum, to nie jest hipokryzja - zapewniła Zalewska w TVP Info. Jak mówiła, wniosek trafił do komisji, by posłowie mogli zastanowić się nad pytaniem referendalnym. Dopytywana, czy głosowanie w tej sprawie ma jeszcze sens, skoro Sejm ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku, zatem głosowanie odbyłoby się jesieniš, minister odpowiedziała: - To orzeknš posłowie w komisji, orzeknie to Sejm; ja jestem jednym z 460 posłów.

Wczeœniej wiceminister Marzena Machałek, pytana - również w TVP Info - o wniosek w sprawie referendum, mówiła, że powrotu do gimnazjów już nie ma. - Rzeczywiœcie jest tak, że z szacunku dla Polaków nie odrzucono w pierwszym czytaniu - jak wszystkie poprzednie referenda były odrzucane przez ostatnie 8 lat - i będzie na ten temat dyskusja - powiedziała. Jednak - jak dodała - dzisiaj pierwszy etap reformy już się dokonał, wiec dyskutowanie na temat powrotu do starej struktury jest niewłaœciwe. - Tego się nie da zmienić - podkreœliła. - Zmiana struktury się dokonała, powrotu do gimnazjów już nie ma, co nie znaczy, że nie należy dyskutować na temat oœwiaty i na temat tego, jak ona ma wyglšdać - dodała.

Jej zdaniem warto rozmawiać na temat przyszłoœci szkoły, ale - jak zaznaczyła - to sš dwie różne rzeczy. - Nie został odrzucony wniosek o referendum, natomiast, jeœli mnie pani pyta, czy wniosek w referendum o powrót do poprzedniej struktury jest właœciwy - nie, nie jest właœciwy, ja się z tym nie zgadzam, bo za dużo się wydarzyło, poza tym poprzednia struktura szkolnictwa się nie sprawdziła - powiedziała Machałek.

Pomysłodawcš referendum jest Zwišzek Nauczycielstwa Polskiego; pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zebrano ponad 910 tys. podpisów. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia. Pytanie referendalne, które chcš zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którš rzšd wprowadza od 1 wrzeœnia 2017 roku?".

Zalewska pytana była także o miejsca pracy dla nauczycieli po wprowadzeniu reformy. - Deklarowaliœmy, że wesprzemy nauczycieli, ponad tysišc dodatkowych miejsc pracy się pojawiło. Pokazujemy dodatkowe miejsca pracy. Ale oczywiœcie mówimy też o normalnym ruchu kadrowym, bo przypominam: w tym roku będzie obniżony wiek emerytalny. W zwišzku z tym, jak co roku, kilka tysięcy nauczycieli odejdzie na zasłużonš emeryturę - mówiła Zalewska.

- W najbardziej kulminacyjnym momencie mieliœmy 23 tys. oferty pracy. Skšd się to bierze? - po pierwsze stšd, że zostaje ta sama liczba dzieci; po drugie w cišgu dwóch lat przekształceń pojawiš się dodatkowe klasy, dlatego, że nie pozwalamy żeby w siódmej klasie - a byłaby to klasa pierwsza gimnazjum - łšczono klasy. Tam powstanie ponad 5 tys. oddziałów, więc ponad 6200 miejsc pracy - podkreœliła.

Zgodnie z reformš edukacji w miejsce obecnych pojawiš się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcšce, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostanš zlikwidowane.

Reforma oœwiaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończšcy w tym roku klasę VI szkoły podstawowej stanš się we wrzeœniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL