Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Edukacja

Sławomir Broniarz: Kuratorzy straszš nauczycieli

PAP/ Jakub Kamiński
Nauczyciele ze Zwišzku Nauczycielstwa Polskiego sš obiektami nagonki ze strony kuratorów oœwiaty oraz "Solidarnoœci" - powiedział w Polsat News prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Szacujemy, że w cišgu trzech lat, czyli 2017-2019 pracę może stracić co trzeci nauczyciel gimnazjum - dodał.

31 marca Zwišzek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi całodzienny ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oœwiaty - zdecydował we wtorek zarzšd główny zwišzku. Strajk będzie polegał na całodniowym powstrzymaniu się przez nauczycieli od pracy. Uczniowie będš mieli zapewnionš opiekę.

- Będziemy zadowoleni, jeœli w tym proteœcie weŸmie udział mniej więcej połowa zainteresowanych, dlatego że  prawie dwa i pół tysišca gimnazjów to sš szkoły, które podlegajš procesowi likwidacji. One sš tym procesem obrony swoich miejsc pracy najbardziej zainteresowane - powiedział goœć "Wydarzeń" w Polsat News. Prezes ZNP zwrócił uwagę, że nauczyciele pracujšcy w gimnazjach w zespołach szkół wykazujš "daleko idšcš wstrzemięŸliwoœć". - Sugerujš, że gotowi sš podjšć akcje wsparcia, akcję protestacyjnš, będšcš rodzajem solidaryzmu z naszymi postulatami - mówił w programie.

Broniarz zapowiedział, że pełnš listę szkół, bioršcych udział w proteœcie, ZNP będzie mógł ujawnić za 8-10 dni. - Nie zostały jeszcze zakończone procedury wynikajšce z treœci ustawy o rozwišzywaniu sporów zbiorowych. W kilku województwach one jeszcze trwajš. Przypomnę, że nie tak dawno zakończyły się ferie - powiedział.

- Zwracam uwagę na to, że bardzo wstrzemięŸliwie informujemy o tych faktach z powodu bezprzykładnej naszym zdaniem nagonki, jaka w tej chwili trwa na Zwišzek Nauczycielstwa Polskiego, na szkoły, na dyrektorów, na przedstawicieli zwišzku, ze strony kuratorów oœwiaty (...) jak też - i mówię to żalem - nagonki ze strony zwišzku zawodowego Solidarnoœć - mówił Broniarz.

Zwišzek szacuje, że w latach 2017-2019 pracę może stracić co trzeci nauczyciel gimnazjum.

 

ródło: Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL