Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Edukacja

Brytyjski student bezradny wobec aspiryny

123RF
Angielscy nastolatkowie należą do najgorzej wykształconych młodych ludzi w krajach wysoko rozwiniętych - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Młodzi Brytyjczycy w wieku między 16 a 19 lat posiadają jedynie "podstawowe" umiejętności z zakresu matematyki i języka angielskiego, a 9 milionów Brytyjczyków w wieku produkcyjnym posiada niezbyt dobrze radzi sobie z liczeniem i czytaniem - wynika z raportu OECD. Spośród 23 państw ujętych w raporcie nastoletni Brytyjczycy znaleźli się na ostatnim miejscu pod względem umiejętności językowych i na przedostatnim, jeśli chodzi o ich wiedzę matematyczną.

Z raportu wynika też, że tylko jeden na pięciu studentów I roku na brytyjskich uczelniach poradziłby sobie z prostym zadaniem wymagającym wiedzy ogólnej, ale nawet taki student mógłby nie być w stanie np. przeczytać ze zrozumieniem informacji znajdującej się na opakowaniu z aspiryną.

W podsumowaniu raportu czytamy, że "nauczyciele akademiccy nie przywiązują dużej wagi do umiejętności językowych i matematycznych, z jakimi młodzi ludzie przychodzą na uczelnie", dlatego nie pomagają studentom w nadrobieniu tych braków. "Anglia ma bardzo rozbudowany system szkolnictwa wyższego, mimo niewielkich umiejętności prezentowanych przez potencjalnych studentów" - piszą autorzy raportu. 

Najwyższe umiejętności językowe i matematyczne charakteryzują młodych obywateli Korei Południowej - wynika z tego samego raportu.

Źródło: The Independent

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL