Brytyjski student bezradny wobec aspiryny

aktualizacja: 30.01.2016, 20:30
Foto: 123RF

Angielscy nastolatkowie należą do najgorzej wykształconych młodych ludzi w krajach wysoko rozwiniętych - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

REDAKCJA POLECA
21.01.2016
Polski system edukacji to europejska czołówka
16.01.2016
Norwegowie za słabo wykształceni
kariera
Najlepsza polska uczelnia biznesowa?

Młodzi Brytyjczycy w wieku między 16 a 19 lat posiadają jedynie "podstawowe" umiejętności z zakresu matematyki i języka angielskiego, a 9 milionów Brytyjczyków w wieku produkcyjnym posiada niezbyt dobrze radzi sobie z liczeniem i czytaniem - wynika z raportu OECD. Spośród 23 państw ujętych w raporcie nastoletni Brytyjczycy znaleźli się na ostatnim miejscu pod względem umiejętności językowych i na przedostatnim, jeśli chodzi o ich wiedzę matematyczną.

Z raportu wynika też, że tylko jeden na pięciu studentów I roku na brytyjskich uczelniach poradziłby sobie z prostym zadaniem wymagającym wiedzy ogólnej, ale nawet taki student mógłby nie być w stanie np. przeczytać ze zrozumieniem informacji znajdującej się na opakowaniu z aspiryną.

W podsumowaniu raportu czytamy, że "nauczyciele akademiccy nie przywiązują dużej wagi do umiejętności językowych i matematycznych, z jakimi młodzi ludzie przychodzą na uczelnie", dlatego nie pomagają studentom w nadrobieniu tych braków. "Anglia ma bardzo rozbudowany system szkolnictwa wyższego, mimo niewielkich umiejętności prezentowanych przez potencjalnych studentów" - piszą autorzy raportu. 

Najwyższe umiejętności językowe i matematyczne charakteryzują młodych obywateli Korei Południowej - wynika z tego samego raportu.

Komentarz dnia
Żródło: The Independent

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE