Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dialog Polski z Uniš cišgle w zawieszeniu

Jean-Claude Juncker
AFP
Nie ma większoœci do formalnego ukarania Polski za brak praworzšdnoœci. Ale nie ma też argumentu, żeby procedurę zakończyć. A ten musi dostarczyć KE Polska.

Korespondencja z Brukseli

Trwa ofensywa dyplomatyczna polskiego premiera i ministra spraw zagranicznych w Brukseli. Mateusz Morawiecki zjadł kolację z przewodniczšcym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem i odpowiedzialnym za praworzšdnoœć komisarzem Timmermansem. Kolejne spotkanie Morawiecki – Juncker prawdopodobnie w marcu. Jacek Czaputowicz spotkał się już dwukrotnie z Timmermansem: raz zapoznawczo na lotnisku, a w ubiegłym tygodniu zaprosił go na lunch do polskiego przedstawicielstwa przy UE w Brukseli. O praworzšdnoœci rozmawiał też z Verš Jurowš, komisarz sprawiedliwoœci.

W relacjach między członkami przyjacielskiego klubu, jakim jest UE, takie spotkania to nic dziwnego, ale na tle napiętych, wręcz agresywnych stosunków między poprzednim polskim rzšdem a KE widać prawdziwš rewolucję.

Komisja dostrzega zmianę tonu i odpowiada przyjaŸnie. Znacznie mniej teraz ostrej krytyki, wiele mówi się o nadziei na poprawę relacji i o tym, jak ważnym part...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL