Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Indie grożš Pakistanowi. "Zapłacicie za to"

AFP
Minister obrony Indii Nirmala Sitharaman zapowiedział, że "Pakistan zapłaci" za atak terrorystyczny na obóz wojskowy w pobliżu Dżammu, w którym zginęło szeœciu żołnierzy i ojciec jednego z żołnierzy, a rannych zostało 10 osób. Do ataku doszło 10 lutego.

Według ministra armia Indii dysponuje dowodami wskazujšcymi na to, że sprawcy ataku "mieli wsparcie w Pakistanie".

Atak z 10 lutego to najpoważniejszy od miesięcy incydent w stanie Dżammu i Kaszmir, który jest obszarem sporu terytorialnego między Indiami i Pakistanem.

Zdaniem Indii terroryœci, którzy zaatakowali obóz byli członkami pakistańskiej grupy bojowników z dżihadystycznej organizacji Jaish-e-Mohammad.

Tymczasem władze w Pakistanie krytykujš Indie za formułowanie oskarżeń przed przeprowadzeniem postępowania ws. ataku.

Według pakistańskiego MSZ Indie, obarczajšc Islamabad odpowiedzialnoœciš za atak, chcš odwrócić uwagę od "własnego państwowego terroryzmu" w regionie.

Indie od dawna oskarżajš Pakistan o szkolenie i uzbrajanie bojowników, którzy przenikajš do kontrolowanego przez Indie stanu Dżammu i Kaszmir - jedynej jednostki administracyjnej w Indiach, w której większoœć stanowiš muzułmanie.

Od momentu, w którym Pakistan oddzielił się od Indii między obydwoma państwami, które dysponujš broniš atomowš, doszło do trzech wojen - dwie z nich toczyły się w rejonie Kaszmiru.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL