Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Ambasada prostuje wypowiedź Przyłębskiego

Ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ambasada RP w Berlinie wydała komunikat w sprawie wywiadu, który został udzielony przez ambasadora Andrzeja Przyłębskiego rozgłoœni Deutschlandfunk.

Niemiecka rozgłoœnia w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem poinformowała, że Polska bierze pod uwagę zaskarżenie Niemiec w amerykańskich sšdach. Sprawa miałaby dotyczyć roszczeń za II wojnę œwiatowš.

Deutschlandfunk dodaje również, że obecnie zbierane sš dokumenty œwiadczšce o rozmiarach zniszczenie, jakie wojska nazistowskiego dokonały w Polsce w czasie wojny.

"Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, Prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisjš została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi Ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczšcy roszczeń z okresu II. wojny œwiatowej. Ambasador w żadnym razie nie stwierdził, iż rzšd RP zamierza skarżyć rzšd niemiecki w amerykańskich sšdach" - przekazał rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie.

"W zwišzku z zaistniałš sytuacjš Ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania jej do redakcji, które zostały wprowadzone w błšd" - dodaje Dariusz Pawłoœ.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL