Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Morawiecki i Waszczykowski jadš do Orbana

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że 3 stycznia premier Morawiecki uda się na Węgry na spotkanie z premierem Viktorem Orbanem.

- Będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej bilateralnej wizycie zagranicznej - podkreœlił szef MSZ.

- Przygotowaliœmy już jednš wizytę, która będzie zaraz po Nowym Roku. Premier Morawiecki 3 stycznia uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Orbanem. Będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej jego wizycie bilateralnej, oficjalnej za granicš - zapowiedział minister Waszczykowski.

Waszczykowski mówił też, że "od objęcia władzy przez rzšd PiS 65 ambasadorów zjechało z placówek". - W tym czasie placówki objęło już 46 nowych kierowników, kilkunastu kandydatów jest w trakcie procedury mianowania na stanowiska szefów placówek - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szef MSZ mówił o sytuacji kadrowej w resorcie. - Ponieważ czasem pojawiajš się kšœliwe uwagi o taborach i inne, więc chciałem się odnieœć do tego, jak wyglšda sytuacja - oœwiadczył. - Na praktycznie 100 kierowników ambasad i stałych przedstawicielstw Rzeczpospolitej od 16 listopada 2015 r., a więc czasu, kiedy rzšd PiS przejšł władzę, zostało zmienionych 65 ambasadorów - 65 ambasadorów zjechało z placówek. To jest ponad 60 proc. stanowisk - mówił szef MSZ. - W tym czasie objęło placówki już 46 nowych kierowników, kilkunastu kandydatów jest w trakcie procedury mianowania na stanowiska szefów placówek - dodał.

Jak mówił Waszczykowski, podobna sytuacja jest w przypadku konsulatów i instytutów polskich. Szef MSZ wskazywał, że także ok. 50 proc. pracowników placówek zostało wymienionych w ostatnich dwóch latach.

W samym resorcie spraw zagranicznych - jak poinformował Waszczykowski - kilkudziesięcioma departamentami kieruje 110 dyrektorów i wicedyrektorów, z czego połowa to kobiety. - To sš ludzie w wieku czterdziestu kilku lat, czyli osoby, które w czasie, gdy w 1989 r. kończył się komunizm, zgodnie z obwieszczeniem słynnej aktorki, były nastolatkami, bšdŸ wręcz dziećmi. Kadra kierownicza ministerstwa spraw zagranicznych w 2/3 to osoby, które dojrzewały i kształciły się w nowej Polsce bšdŸ za granicš i nie majš nic wspólnego z poprzednim ustrojem, który na szczęœcie dawno się skończył - podkreœlił minister.

Szef dyplomacji poinformował również, że na kolejny rok na aplikację dyplomatyczno-konsularnš prowadzonš przez Akademię Dyplomatycznš MSZ dostało się 36 osób. - Niedawno skończyła się rekrutacja. W czasie tej rekrutacji zgłosiło się 423 kandydatów, więc to rekordowa liczba osób zainteresowana pracš w ministerstwie spraw zagranicznych. Nie musi być tak Ÿle, jak widać, w MSZ, jeœli tyle setek osób ubiega się o pracę - mówił.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL