Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Putin pojedzie do Erdogana porozmawiać o Syrii i Trumpie

afp
Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w poniedziałek wizytę w Turcji, by omówić z tamtejszym przywódcš Recepem Tayyipem Erdoganem sytuację w Syrii oraz uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - podały Ÿródła w kancelarii Erdogana.

Kreml potwierdził, że Putin uda się do Turcji; dodał, że prezydenci omówiš też pewne projekty energetycznej oraz "główne problemy międzynarodowe".

Również w pištek Ÿródła w irańskim resorcie obrony podały, że jego szef Amir Hatami ma zamiar udać się wkrótce do Rosji, gdzie spotka się z tamtejszym ministrem obrony Siergiejem Szojgu, by omówić "najnowsze wydarzenia w regionie" oraz współpracę militarnš obu krajów.

W czwartek Putin i Erdogan konsultowali się telefonicznie i wyrazili „poważne zaniepokojenie" decyzjš prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie statusu Jerozolimy.

Jak podał Kreml, Putin i Erdogan uzgodnili, że decyzja Trumpa "niszczy widoki na sukces procesu pokojowego". "Wysiłki wspólnoty międzynarodowej powinny się koncentrować na przywróceniu negocjacji izraelsko-palestyńskich w celu znalezienia kompromisów we wszystkich kwestiach, włšcznie ze statusem Jerozolimy" - uznali.

Prezydent Rosji już we wtorek zapewnił przywódcę Autonomii Palestyńskiej o swym poparciu, tuż po rozmowie telefonicznej, w której Trump poinformował Mahmuda Abbasa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL