Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Po latach dialogu, regres w relacjach z Ukrainš

adobe stock
Ukraina odchodzi od pewnych ustaleń a częœć z nich nawet cofa; po kilku latach rozmów i dialogu nie mamy postępu, jest nawet regres - ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak dodał, Polska nie toczy sporu z Ukrainš.

"My nie toczymy sporu z Ukrainš, ponieważ na płaszczyŸnie politycznej, dyplomatycznej, wojskowej, gospodarczej w dalszym cišgu niewiele się zmieniło" - powiedział szef MSZ, pytany w radiowej Trójce o to, czy spór polsko-ukraiński był nieunikniony. Waszczykowski zapewnił, że w dalszym cišgu Polska popiera europejskie ambicje Ukrainy i nie akceptuje aneksji Krymu.

"Natomiast my zwróciliœmy uwagę, że Ukraina odchodzi od pewnych ustaleń, nawet cofa niektóre ustalenia, np. w kwestiach ekshumacji" - podkreœlił szef MSZ.

Jak ocenił, "po kilku latach rozmów i dialogu nie mamy postępu, a jak powiedziałem, (jest) nawet regres". "To od Ukrainy zależy, czy wróci do rozmów, czy wróci do realizacji ustaleń, które podjęliœmy wspólne" - podkreœlił minister.

Pytany o listę ukraińskich urzędników objętych zakazem wjazdu na teren Polski, Waszczykowski odparł, że zakaz wjazdu dla Polaków został wczeœniej podjęty przez stronę ukraińskš. Na pytanie, czy jest to rodzaj retorsji, szef MSZ stwierdził: "Tak się w polityce dzieje, że sš tego typu retorsje, w przypadku, gdy sš podejmowane antypolskie działania".

Waszczykowski mówił niedawno, że polska polityka wobec Ukrainy, jeœli chodzi o kwestie prawdy historycznej, będzie skorygowana. Oœwiadczył, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczš ludzi, którzy zachowujš skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski". Dodał, że konsekwencje poniosš również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczajš do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci.

Minister spraw zagranicznych zapowiedział również, że będzie się zastanawiał, "czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie". Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że wizyta na Ukrainie jest wpisana w harmonogram grudniowych wyjazdów prezydenta Dudy. Dodał, że w planach wizyty jest m.in. rozmowa z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenkš oraz przedstawicielami OBWE.

Polskę i Ukrainę już od wielu lat dzielš zaszłoœci historyczne. Dotyczš one głównie różnej pamięci o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuœciła się ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tysišcach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcš postrzegać OUN i UPA wyłšcznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRR), a nie antypolskie.

Polska strona chciałaby godnie upamiętnić ofiary OUN-UPA w miejscach ich pogrzebania; w tym celu polski Instytut Pamięci Narodowej, częœć ofiar, również tych, które nie zginęły podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, ale np. w walkach z Sowietami po 17 wrzeœnia 1939 r., chciałby ekshumować. Ukraińska strona jest temu przeciwna a swojš zgodę uzależnia od odbudowania przez Polaków pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu (został zdemontowany w kwietniu br.). Odbudowa pomnika UPA jest dla polskiej strony warunkiem nie do przyjęcia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL