Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

O czym Trump rozmawiał z Putinem?

Prezydent Putin w czasie spotkania z Baszarem el-Asadem
AFP
Prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin przez godzinę rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat Syrii, Ukrainy, Afganistanu, Iranu i Korei Północnej - poinformował przedstawiciel Białego Domu.

Służby prasowe Kremla podały, że Putin poinformował Trumpa o swym spotkaniu z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem i zwrócił uwagę na koniecznoœć chronienia suwerennoœci, niezależnoœci i terytorialnej integralnoœci Syrii. Podkreœlił też koniecznoœć wypracowania politycznego rozwišzania konfliktu w tym kraju.

Wczeœniej Kreml poinformował, że Putin spotkał się w Soczi w poniedziałek z Asadem i rozmawiał z nim o współpracy obu krajów "w walce z terrorystami na terytorium Syrii".

Rosyjski prezydent powiedział również w rozmowie z Trumpem, że wobec sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie nie ma "realnej alternatywy" dla porozumień z Mińska z 2015 roku, które należy "bezwarunkowo zrealizować" - głosi komunikat Kremla.

Trump i Putin spotkali się niedawno na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang; przywódcy wydali wtedy wspólne oœwiadczenie, w którym poinformowali, że postanowili kontynuować walkę z Daesh w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu.

Obie strony uzgodniły również kanały komunikacyjne, by uniknšć niebezpiecznych incydentów na Bliskim Wschodzie.Podczas konfliktu syryjskiego Rosjanie wspierajš politycznie i wojskowo armię prezydenta Asada. USA udzielajš z kolei pomocy militarnej dowodzonym przez Kurdów Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), które kontrolujš większoœć syryjskich terytoriów położonych na północ od rzeki Eufrat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL