Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Waszczykowski: Tusk nie pomaga w realizacji interesu Polski

PAP/EPA
Donald Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Uniš - powiedział w czwartek w Londynie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji, pytany - podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem - o współpracę rzšdu z byłym premierem, powiedział, że "nie czuje żadnego wsparcia (Tuska - PAP) w kwestiach negocjacji między Europš a Wielkš Brytaniš na temat Brexitu". 

"Państwo dobrze wiecie, że pan Donald Tusk stał się liderem polskiej opozycji. Był jednym z być może organizatorów, ale na pewno uczestników nieudanego puczu, który kilka miesięcy temu chciano w Polsce przeprowadzić przeciw polskiemu parlamentowi" - tłumaczył szef MSZ. "OdpowiedŸ na to pytanie jest więc bardzo krótka: pan Donald Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Uniš" - skwitował. 

Waszczykowski odniósł się także do zakończonej w czwartek pištej rundy negocjacji w sprawie wyjœcia Wielkiej Brytanii z UE, oceniajšc, że "negocjacje idš zbyt wolno i postęp jest zbyt wolny, natomiast nie ma żadnych zmian, (...) które by w sposób niekorzystny naruszały status Polaków mieszkajšcych" w W.Brytanii. 

Jednoczeœnie szef MSZ przypomniał, że "pełnię władzy i pełny mandat do negocjacji" w imieniu UE sprawuje Michel Barnier. "Musimy dać mu możliwoœć, swobodę prowadzenia tych negocjacji" - podkreœlił, dodajšc, że dla polskiego rzšdu (...) priorytetem jest zagwarantowanie praw milionowej społecznoœci Polaków w Wielkiej Brytanii, tak "aby nie pogorszyło się po Brexicie". 

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony przebywajš w Londynie, gdzie uczestniczš w spotkaniu ze swoimi odpowiednikami w rzšdzie Wielkiej Brytanii w ramach tzw. kwadrygi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL