Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Rosja do USA: Nie wycofywać się z umowy z Iranem

AFP
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ewentualne wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego w 2015 roku będzie miało bardzo negatywne skutki. Szef MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja będzie podtrzymywać porozumienie.

Komentujšc doniesienia, iż USA mogš wycofać się z porozumienia z Teheranem, Pieskow ostrzegł, że "działania tego rodzaju bez wštpienia zaszkodzš atmosferze przewidywalnoœci, bezpieczeństwa, stabilnoœci i nierozprzestrzenianiu na całym œwiecie" broni jšdrowej. Ocenił także, że może to znacznie skomplikować sytuację wokół irańskiego programu nuklearnego. - Ewentualne tego rodzaju działania strony amerykańskiej będš mieć nadzwyczaj negatywne skutki - podkreœlił.

Przedstawiciel Kremla powiedział też, że Rosja będzie konsekwentnie stać na stanowisku, iż niezbędny jest taki tryb uregulowania sprawy irańskiego programu nuklearnego, który umożliwi powstrzymanie rozpowszechniania broni jšdrowej.

Ławrow w rozmowie telefonicznej w pištek zapewnił szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, że Rosja nadal w pełni podtrzymuje porozumienie zawarte w roku 2015. Moskwa stanowczo opowiada się "za dalszš wszechstronnš realizacjš tych porozumień w takim kształcie, w jakim zaakceptowała je Rada Bezpieczeństwa ONZ" - przekazało MSZ Rosji w komunikacie wydanym po rozmowach.

Rosja była wœród œwiatowych mocarstw, które prowadziły z Teheranem kolejne rundy rozmów na temat jego programu nuklearnego, zakończone porozumieniem zawartym w lipcu 2015 roku. Ustalono wówczas, że Iran zrezygnuje z dšżenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Prezydent USA Donald Trump ma w pištek wieczorem ogłosić nowš strategię wobec Iranu. W zeszłym tygodniu Trump oœwiadczył, że Iran nie wypełnił zobowišzań wynikajšcych z porozumienia z 2015 roku. Gdyby amerykański prezydent ogłosił wycofanie się USA z porozumienia, Kongres miałby 60 dni, aby zdecydować, czy ponownie nałożyć sankcje gospodarcze na Iran.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL