Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Turcja zawiesiła usługi wizowe w USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
AFP
Ambasada Turcji w Waszyngtonie poinformowała, że zawiesza wydawanie wiz nieimigracyjnych we wszystkich tureckich placówkach dyplomatycznych w USA . To reakcja na zawieszenie przez władze USA wydawania wiz w placówkach konsularnych w Turcji.

- Ostatnie wydarzenia zmusiły rzšd Turcji do ponownej oceny zaangażowania władz Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo tureckich placówek i personelu - oœwiadczyła turecka ambasada.

Decyzja ta została ogłoszona zaledwie kilka godzin po tym, jak ambasada USA w Ankarze powiadomiła o zawieszeniu ze względów bezpieczeństwa wydawania wiz nieimigracyjnych we wszystkich amerykańskich placówkach konsularnych w Turcji.

- Niedawne zdarzenia zmusiły rzšd Stanów Zjednoczonych do zweryfikowania zobowišzań władz Turcji w kwestii bezpieczeństwa amerykańskiej misji i personelu - podkreœliła w swoim oœwiadczeniu ambasada USA.

W ubiegłym tygodniu turecka policja zatrzymała pracownika konsulatu generalnego USA w Stambule z powodu jego rzekomych powišzań z udaremnionym przez władze zamachem stanu z lipca 2016 roku.

Zatrzymany Metin Topuz, obywatel Turcji, ma być sšdzony za szpiegostwo i próbę obalenia władz konstytucyjnych swego kraju. Waszyngton potępił działania Ankary jako bezpodstawne i Ÿle wpływajšce na kontakty między sojusznikami z NATO.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL