Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Dyplomacja

Marek Kuchciński na Litwie: Strategiczne partnerstwo powinno oznaczać poszanowanie praw mniejszości

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przemawia na posiedzeniu plenarnym Seimasu Republiki Litewskiej w Wilnie
PAP/ Marcin Obara
- Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości, m.in. w zakresie własności, kultury, oświaty i języka - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas plenarnego posiedzenia litewskiego Sejmu.

- Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości (...) Polacy mieszkający na Litwie, tak samo jak Litwini mieszkający w Polsce, są dziedzicami naszego wspólnego, wielkiego państwa (....) tym obywatelom należy się poszanowanie praw w zakresie własności, kultury, oświaty, języka, obecności w przestrzeni publicznej - powiedział marszałek Sejmu.

- Stojąc przed państwem, w parlamencie Litwy, (...) chciałbym zaapelować do państwa posłów, abyście podejmując decyzje w sprawie obywateli Polski wzięli pod uwagę ich oczekiwanie i nasze wspólne interesy, także geopolityczne. W imię przeszłości i przyszłości apeluję o odwagę, jaką mieli nasi przodkowie (...), o dobrą wolę i życzliwe zrozumienie - powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwracał również uwagę na to, że "nasi przodkowie mieli wspólne państwo, będące potęgą na skalę całego kontynentu". - Związki polsko-litewskie okazały się tak silne, że upadek wspólnego państwa nie zniszczył wspólnoty losów (...) Polacy i Litwini stawali się nieraz w historii ofiarami zarówno Niemiec, jak i Rosji - zaznaczył.

Kuchciński przekonywał, że trzeba pamiętać o tym, co łączy oba kraje. Zwrócił uwagę, że od kilkunastu lat jesteśmy członkami wielkich organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, która - jak mówił - "w pewnym stopniu przypomina nam wielką unię polsko-litewską".

Jego zdaniem najważniejsze jest rozwinięcie trzech formatów współpracy: bałtyckiego, Trójmorza i Europy Karpat.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL