Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Mattis: rozwišzania dyplomatyczne w sprawie Korei Północnej się nie wyczerpały

AFP
Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział, że dyplomatyczne rozwišzania kryzysu wokół zbrojeń Korei Płn. się nie wyczerpały. Wczeœniej na Twitterze prezydent USA Donald Trump odrzucił możliwoœć jakichkolwiek rokowań dyplomatycznych z reżimem Kim Dzong Una.

"USA rozmawiały z Koreš Północnš i wypłacały jej haracze przez 25 lat. Rozmawianie nie będzie odpowiedziš!" - napisał Trump.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy USA wyczerpały już możliwoœć dyplomatycznych rozwišzań w sprawie Korei Płn., Mattis odpowiedział: "nie". Pytanie to zadano mu podczas spotkania w Pentagonie z ministrem obrony Korei Południowej Songiem Jungiem Mu.

"Nigdy nie wyczerpiemy rozwišzań dyplomatycznych. Kontynuujemy współpracę, a minister i ja ponosimy wspólnie odpowiedzialnoœć za zapewnienie ochrony naszych narodów, ludnoœci naszych krajów i naszych interesów" - powiedział Mattis.

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rakietę balistycznš, która po przeleceniu nad japońskš wyspš Hokkaido spadła do Oceanu Spokojnego. Według przedstawicieli władz USA, mógł to być pocisk KN-17, znany także pod nazwš Hwasong-12 (Mars-12). Jego maksymalny zasięg szacowany jest przez różne Ÿródła na 3700 do 6000 kilometrów.

Pjongjang złamał w ten sposób po raz kolejny nałożony na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakaz prac nad broniš jšdrowš i pociskami balistycznymi. Służšce wyegzekwowaniu zakazu międzynarodowe sankcje okazały się na razie bezskuteczne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL