Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Hiszpania wyprasza dyplomatów Korei Północnej

AFP
Hiszpańskie MSZ poinformowało w czwartek, że wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażšdać redukcji liczby dyplomatów z Korei Płn. w Madrycie.

W komunikacie MSZ, cytowanym przez hiszpańskie media, podano, że ambasadora Kima Hiok Czhola poinformowano w czwartek o decyzji, by personel dyplomatyczny Korei Północnej w Madrycie zredukować z trzech do dwóch osób. Krok ten ma być odpowiedziš na program nuklearny i balistyczny reżimu Kim Dzong Una. Ministerstwo oœwiadczyło również, że w obecnoœci dyplomaty ponownie potępiono północnokoreańskie testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych, zwłaszcza najnowszš, wtorkowš próbę.

W komunikacie ponowiono żšdanie "pełnej, nieodwracalnej i weryfikowalnej denuklearyzacji" arsenału Korei Północnej. Balistyczny i nuklearny program KRLD "stanowi poważne zagrożenie dla pokoju w regionie i bezpieczeństwa na œwiecie" - alarmowało hiszpańskie MSZ.

We wtorek Korea Północna wystrzeliła rakietę balistycznš, która przeleciała nad japońskš wyspš Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego. Według USA mógł to być pocisk KN-17, znany także pod nazwš Hwasong-12 (Mars-12), o maksymalnym zasięgu szacowanym na 3,7 tys. do 6 tys. km.

Pjongjang po raz kolejny złamał w ten sposób nałożony na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakaz prac nad broniš jšdrowš i pociskami balistycznymi. Na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek Rada stanowczo potępiła ten test i zażšdała wstrzymania tego rodzaju prób oraz rozwijanych przez Pjongjang programów zbrojeń rakietowych i nuklearnych. RB nie wspomniała o nowych sankcjach, lecz jedynie wezwała wszystkie państwa do przestrzegania uchwalonych już sankcji ONZ.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL