Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Szef MSZ Turcji: W kwestii Kurdów Rosja rozumie nas lepiej niż USA

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu
Wikimedia Commons/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/Foreign and Commonwealth Office
Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oœwiadczył, że Rosja lepiej niż USA rozumie jego kraj w kwestii kurdyjskich milicji działajšcych w Syrii. Ostrzegł też, że planowane referendum niepodległoœciowe w irackim Kurdystanie może doprowadzić do wojny domowej.

Cavusoglu w wywiadzie dla telewizji TRT Haber odnosił się do działalnoœci wspieranych przez Amerykanów kurdyjskich milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), które stanowiš kluczowy element kurdyjsko-arabskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), skutecznie walczšcych przeciwko Państwu Islamskiemu. Jednak według władz w Ankarze YPG stanowiš przedłużenie Partii Pracujšcych Kurdystanu (PKK) uznawanej za organizację terrorystycznš.

Z kolei mówišc o referendum, które iraccy Kurdowie zamierzajš przeprowadzić 25 wrzeœnia, cytowany przez agencję Reutera szef tureckiej dyplomacji alarmował, że może ono pogorszyć sytuację w regionie. Zdaniem Cavusoglu w Iraku, który zmaga się z wieloma problemami, kurdyjskie "referendum niepodległoœciowe jedynie pogorszy sytuację i może doprowadzić nawet do wojny domowej", gdyż przeciwko głosowaniu sš władze w Bagdadzie.

Niezależnoœci liczšcego ok. 4,6 mln mieszkańców irackiego Kurdystanu sprzeciwia się nie tylko Turcja, lecz także Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszoœć kurdyjska.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL