Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Władimir Putin wcišż nie wie, czy wydali dyplomatów USA

AFP
Prezydent Rosji Władimir Putin na razie nie podjšł decyzji w sprawie reakcji na wydalenie rosyjskich dyplomatów z USA w 2016 roku i na zamknięcie dostępu do rosyjskich nieruchomoœci dyplomatycznych - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Niejednokrotnie podkreœlaliœmy, że sytuacja z dyplomatami i nieruchomoœciami jest nadal nie do zaakceptowania. Z tego względu dochodzi w tym wypadku do poważnego nadużywania cierpliwoœci strony rosyjskiej - oœwiadczył Pieskow.

Rzecznik Kremla zaznaczył, że zdaniem władz Rosji nie można mówić o żšdaniach zwišzanych z kwestiš zwrócenia nieruchomoœci. - Zwrot Rosji jej majštku dyplomatycznego nie może i nie powinien być od czegokolwiek uzależniany. Stoi to w sprzecznoœci z prawem międzynarodowym. Nie może być mowy o żšdaniach wobec Federacji Rosyjskiej - zaznaczył.

Pieskow zapewnił także, że władzom na Kremlu nie jest znany Rinat Achmetszyn, który - jak utrzymujš media w USA - był poœrednikiem podczas organizowania spotkania Donalda Trumpa Jr., syna prezydenta USA Donalda Trumpa, z rosyjskš prawniczkš Natališ Weselnickš.

- Nic nie wiemy o tym człowieku - powiedział rzecznik prezydenta Rosji. Wczeœniej Kreml zapewniał, że nie ma żadnych zwišzków z Weselnickš.

W grudniu 2016 roku administracja ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy podjęła decyzję o wydaleniu z kraju 35 rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o działalnoœć szpiegowskš. Amerykański Departament Stanu odebrał też stronie rosyjskiej dostęp do dwóch kompleksów wypoczynkowych na terenie stanów Nowy Jork i Maryland. Moskwa powstrzymała się wtedy od reakcji poprzez ogłaszanie dyplomatów amerykańskich za osoby niepożšdane.

W pištek MSZ ostrzegło jednak, że Rosja jest gotowa do znaczšcego zredukowania liczby pracowników ambasady USA w Moskwie. Resort dyplomacji zapowiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie po konsultacjach rosyjsko-amerykańskich na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych 17 lipca w Waszyngtonie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL