Dyplomacja

William i Kate w Polsce - relacja na żywo

PAP/Bartłomiej
W Warszawie wylądowała brytyjska para książęca. Jutro odwiedzą Pomorze, a potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. Jak mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, "to jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich".

21:31

Przyjaźń miedzy Polską i Wielką Brytanią coraz bardziej się wzmacnia; nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała - napisała w liście, odczytanym przez księcia Williama, królowa Elżbieta II.

20:54

W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane są więzi z Polską, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności - powiedział książę William. Przetrwaliście wieki ataków, wliczając w to rozbiory, które miały wymazać Polskę z mapy Europy - podkreślił.

20:20

W Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęło się przyjęcie na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II z udziałem pary książęcej Williama i Kate. Honorowymi gośćmi są prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

19:00

Książęca para spotkała się z kombatantami: pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur – powstańcem warszawskim batalionów "Miotła" i "Czata 49", członkiem prezydium Związku Powstańców Warszawskich, pułkownikiem Edmundem Brzozowskim – żołnierzem armii generała Władysława Andersa, uczestnikiem bitwy o Monte Cassino, Jerzym Majkowskim ps. Czarny – powstańcem warszawskim batalionu "Gustaw", członkiem Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz majorem Marianem Słowińskim – żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

18:04

17:24

Para książęca Cambridge odwiedziła inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

17:09

16:58

16:36

16:08

15:57

Pary książęcą i prezydencką przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przed muzeum zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszą damę. 

Pary: książęca i prezydencka w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się z weteranami polskimi i brytyjskimi II Wojny Światowej, bohaterami Powstania Warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w Powstaniu. Para Książęca oraz prezydent z małżonką oddadzą też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter".

15:38

15:35

O godz. 15.45 obie pary książęca i prezydencka udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami. Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie w Łazienkach Królewskich, na którym książę William wygłosi przemówienie.

15:30

Para książęcą Cambridge William i Kate, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim, udała się na spacer po Krakowskim Przedmieściu. William i Kate przejdą pod pomnik Adama Mickiewicza.

15:17

Na Krakowskim Przedmieściu tłum turystów i warszawiaków wyczekuje książęcej pary. Wiele osób trzyma w rękach polskie i brytyjskie flagi.

15:14

14:53

 

14:52

O wizycie książęcej pary w Polsce na swoim profilu na Twitterze informuje też Pałac Kensington:

 

14:37

 

14:16

Spotkanie z prezydentem Dudą to pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary książęcej w Polsce - pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta.

 

14:07

Para książęca dotarła do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą.

14:02

 

13:46

13:45

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkają w Belwederze, który został przystosowany do obecności dzieci.

13:38

 

13:30

Samolot z książęcą parą wylądował na Okęciu.

12:58

...i księżna Charlotte.

Źródło zdjęcia: AFP

12:57

Furorę na całym świecie robią dzieci książęcej pary - książę George...

Źródło zdjęcia: AFP

12:32

Wyglądasz olśniewająco, kochanie – miał powiedzieć William, gdy ojciec przyprowadził Kate do ołtarza. Ślub książęcej pary oglądały miliony ludzi na całym świecie.

Źródło zdjęcia: AFP

11:00

 

Spotkanie to pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary książęcej w Polsce - pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta.

Przed wizytą:

Para książęca William i Kate wraz z dziećmi przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem, następnie będzie podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 para książęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu. 

Obie pary: książęca i prezydencka udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy w powstaniu pomagali. Para książęca oraz prezydent Duda z małżonką oddadzą też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter". 

Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania będą startupy i początek polsko-brytyjskiego eventu "Warsaw-London bridge", którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbędzie się przyjęcie na cześć Królowej Brytyjskiej w obecności pary książęcej. Gośćmi honorowymi będzie polska para prezydencka. Na przyjęciu książę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. - Będzie też list królowej brytyjskiej, odczytany przez ambasadora brytyjskiego - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi, blisko 4-letnim Georgem (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnią Charlottą, zamieszka w Belwederze.

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędzi w Gdańsku. William i Kate najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. Następnie, już w Gdańsku, książęca para odwiedzi Teatr Szekspirowski a także Europejskie Centrum Solidarności. Złożą także wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając bohaterstwo polskiej Solidarności.

Po wizycie w Gdańsku książęca para wróci do Warszawy, gdzie spędzi drugą noc. Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Kate i William z Warszawy udadzą się do Berlina.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL