Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

William i Kate w Polsce - relacja na żywo

PAP/Bartłomiej
W Warszawie wylšdowała brytyjska para ksišżęca. Jutro odwiedzš Pomorze, a potem wrócš do stolicy, skšd w œrodę rano udadzš się do Berlina. Jak mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, "to jest wizyta przyjaŸni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich".

21:31

PrzyjaŸń miedzy Polskš i Wielkš Brytaniš coraz bardziej się wzmacnia; nie mam wštpliwoœci, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała - napisała w liœcie, odczytanym przez księcia Williama, królowa Elżbieta II.

20:54

W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane sš więzi z Polskš, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odpornoœci - powiedział ksišżę William. Przetrwaliœcie wieki ataków, wliczajšc w to rozbiory, które miały wymazać Polskę z mapy Europy - podkreœlił.

20:20

W Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęło się przyjęcie na czeœć brytyjskiej królowej Elżbiety II z udziałem pary ksišżęcej Williama i Kate. Honorowymi goœćmi sš prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

19:00

Ksišżęca para spotkała się z kombatantami: pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur – powstańcem warszawskim batalionów "Miotła" i "Czata 49", członkiem prezydium Zwišzku Powstańców Warszawskich, pułkownikiem Edmundem Brzozowskim – żołnierzem armii generała Władysława Andersa, uczestnikiem bitwy o Monte Cassino, Jerzym Majkowskim ps. Czarny – powstańcem warszawskim batalionu "Gustaw", członkiem Prezydium Zarzšdu Głównego Œwiatowego Zwišzku Żołnierzy Armii Krajowej oraz majorem Marianem Słowińskim – żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

18:04

17:24

Para ksišżęca Cambridge odwiedziła inkubator przedsiębiorczoœci w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra majš firmy technologiczne i start-upy.

17:09

16:58

16:36

16:08

15:57

Pary ksišżęcš i prezydenckš przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przed muzeum zebrało się kilkadziesišt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszš damę. 

Pary: ksišżęca i prezydencka w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkajš się z weteranami polskimi i brytyjskimi II Wojny Œwiatowej, bohaterami Powstania Warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w Powstaniu. Para Ksišżęca oraz prezydent z małżonkš oddadzš też hołd powstańcom warszawskim zapalajšc znicze pod dzwonem "Monter".

15:38

15:35

O godz. 15.45 obie pary ksišżęca i prezydencka udadzš się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkajš się z weteranami. Para ksišżęca weŸmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie w Łazienkach Królewskich, na którym ksišżę William wygłosi przemówienie.

15:30

Para ksišżęcš Cambridge William i Kate, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudš oraz pierwszš damš Agatš Kornhauser-Dudš w Pałacu Prezydenckim, udała się na spacer po Krakowskim Przedmieœciu. William i Kate przejdš pod pomnik Adama Mickiewicza.

15:17

Na Krakowskim Przedmieœciu tłum turystów i warszawiaków wyczekuje ksišżęcej pary. Wiele osób trzyma w rękach polskie i brytyjskie flagi.

15:14

14:53

 

14:52

O wizycie ksišżęcej pary w Polsce na swoim profilu na Twitterze informuje też Pałac Kensington:

 

14:37

 

14:16

Spotkanie z prezydentem Dudš to pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary ksišżęcej w Polsce - pierwszej w Europie Œrodkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorš udział ich dzieci, ksišżę George i księżniczka Charlotta.

 

14:07

Para ksišżęca dotarła do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudš i jego małżonkš, Agatš Kornhauser-Dudš.

14:02

 

13:46

13:45

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkajš w Belwederze, który został przystosowany do obecnoœci dzieci.

13:38

 

13:30

Samolot z ksišżęcš parš wylšdował na Okęciu.

12:58

...i księżna Charlotte.

ródło zdjęcia: AFP

12:57

Furorę na całym œwiecie robiš dzieci ksišżęcej pary - ksišżę George...

ródło zdjęcia: AFP

12:32

Wyglšdasz olœniewajšco, kochanie – miał powiedzieć William, gdy ojciec przyprowadził Kate do ołtarza. Œlub ksišżęcej pary oglšdały miliony ludzi na całym œwiecie.

ródło zdjęcia: AFP

11:00

 

Spotkanie to pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary ksišżęcej w Polsce - pierwszej w Europie Œrodkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorš udział ich dzieci, ksišżę George i księżniczka Charlotta.

Przed wizytš:

Para ksišżęca William i Kate wraz z dziećmi przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem, następnie będzie podjęta przez parę prezydenckš Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 para ksišżęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieœciu. 

Obie pary: ksišżęca i prezydencka udadzš się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkajš się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny œwiatowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy w powstaniu pomagali. Para ksišżęca oraz prezydent Duda z małżonkš oddadzš też hołd powstańcom warszawskim zapalajšc znicze pod dzwonem "Monter". 

Para ksišżęca weŸmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania będš startupy i poczštek polsko-brytyjskiego eventu "Warsaw-London bridge", którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbędzie się przyjęcie na czeœć Królowej Brytyjskiej w obecnoœci pary ksišżęcej. Goœćmi honorowymi będzie polska para prezydencka. Na przyjęciu ksišżę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystšpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. - Będzie też list królowej brytyjskiej, odczytany przez ambasadora brytyjskiego - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi, blisko 4-letnim Georgem (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letniš Charlottš, zamieszka w Belwederze.

Drugi dzień wizyty w Polsce para ksišżęca spędzi w Gdańsku. William i Kate najpierw odwiedzš były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzš hołd ofiarom nazizmu. Następnie, już w Gdańsku, ksišżęca para odwiedzi Teatr Szekspirowski a także Europejskie Centrum Solidarnoœci. Złożš także wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniajšc bohaterstwo polskiej Solidarnoœci.

Po wizycie w Gdańsku ksišżęca para wróci do Warszawy, gdzie spędzi drugš noc. Wizyta zakończy się w œrodę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parš prezydenckš. Kate i William z Warszawy udadzš się do Berlina.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL