Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Szczerski: Wzbiliśmy się bardzo wysoko na arenie międzynarodowej

PAP/ Jakub Kamiński
- Dziœ Polska wzbiła się bardzo wysoko na arenie międzynarodowej, jeœli chodzi o prestiż, szacunek i status - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, nawišzujšc do wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Dzisiaj wzbiliœmy się bardzo wysoko jako Polska na arenie międzynarodowej. Wzbiliœmy się bardzo wysoko, jeœli chodzi o prestiż, szacunek i status Polski - mówił Szczerski w TVP Info.

Minister był pytany m.in. o kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Dudš amerykański przywódca stwierdził, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, "abyœcie nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistš". - Cieszę się, że w ubiegłym miesišcu pierwsza dostawa amerykańskiego gazu ziemnego skroplonego przybyła do Polski - powiedział Trump.

- Będš kolejne statki z gazem, być może troszkę podniesiemy cenę, ale będzie dobrze. To trudny negocjator - mówił Trump wskazujšc na Dudę.

Do wypowiedzi tych odniósł się Szczerski. - Donald Trump jest doœwiadczonym negocjatorem biznesowym - zaczyna się z wyższej ceny, by potem negocjować cenę ostatecznš. Półżartem powiem, że to chyba był poczštek tychże negocjacji - podkreœlił Szczerski.

Zaznaczył, że jeœli chodzi o dostawy gazu jest jeszcze dużo rzeczy do uszczegółowienia, takich jak wielkoœć i termin kontraktu oraz cena. - Pamiętajmy o tym, że mamy już doœwiadczenie pierwszej dostawy amerykańskiego gazu LNG do Œwinoujœcia. Technicznie jest wykonalne i jest ekonomicznie opłacalne, teraz kwestia negocjacji - wskazał minister.

Jak dodał chodzi o to, by Polska w 2022 r. była w sytuacji, w której wybierze kontrahenta, od którego będzie kupowała gaz. Zaznaczył jednoczeœnie, że "my nie mówimy, że odrzucamy ofertę Gazpromu na zawsze". "Mówimy o tym, że nie chcemy negocjować ceny gazu pod przymusem" - podkreœlił szef gabinetu prezydenta.

- Do tego musimy doprowadzić, by mieć takš paletę ofert na stole (...) abyœmy byli w sytuacji swobodnego wyboru oferenta, swobodnego wyboru ceny i wielkoœci dostaw. To jest klucz do bezpieczeństwa energetycznego, że mamy wolny wybór od kogo i ile gazu kupujemy - dodał.

Podczas wywiadu w TVP Info Szczerski był też pytany o kwestię przyszłorocznej wizyty prezydenta Dudy w USA, podczas której miałby się spotkać z Trumpem. - To znowu kolejna duża praca przez nas do wykonania, ale zobaczymy - zauważył minister.

- Przyszły rok jest rokiem szczególnym, bo przypada wtedy stulecie odzyskania niepodległoœci, więc pan prezydent ma bardzo dużo także krajowych obowišzków. Więc będziemy starać się to tak zgrać, żeby wszystko się udało sprawnie. Tak jak sprawnie udał się dzisiejszy dzień tutaj w Warszawie - dodał.

Szczerski był też pytany o kwestię spotkania b. prezydenta Lecha Wałęsy z Donaldem Trumpem. Niektóre media informowały w œrodę, że miało dojœć do takiego spotkania.

- Nie było takiego planu nigdy. Tak się produkuje fake newsy - odparł szef gabinetu prezydenta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL