Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

MSZ: Nominacje dla kolejnych ambasadorów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w imieniu prezydenta nominacje trzem ambasadorom: Urszuli Doroszewskiej, która będzie reprezentować Polskę na Litwie, Jarosławowi Suchoplesowi - w Finlandii i Waldemarowi Dubaniowskiemu, który obejmie placówkę w Tajlandii.

Urszula Doroszewska – podano w komunikacie MSZ - jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie PRL angażowała się w działalnoœć opozycyjnš – była współpracownikiem KOR, jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarnoœci w Warszawie i niezależnego pisma „Głos”. W 2006 r. Doroszewska została ekspertem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a następnie zastępcš dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. W latach 2008-2013 sprawowała funkcję Ambasadora RP w Gruzji. W maju 2013 r. objęła stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku. We wrzeœniu 2015 r. została doradcš Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest autorkš licznych artykułów poœwięconych krajom byłego ZSRR.

Jarosław Suchoples jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego, studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Instytucie Historii Uniwersytetu w Helsinkach. Jego kariera naukowo-dydaktyczna - podaje MSZ - rozwijała się na macierzystej uczelni, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, Uniwersytecie Humboldta i Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Szczecińskim oraz Państwowym Uniwersytecie Malezyjskim w Kuala Lumpur. W latach 2000-2002 Suchoples pracował jako analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie, jest autorem publikacji naukowych poœwięconych regionowi Morza Bałtyckiego, Finlandii i Szwecji, był także szefem projektu badawczego realizowanego w Bibliotece Parlamentu w Helsinkach.

Z kolei Waldemar Dubaniowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych). W Szkole Głównej Handlowej odbył podyplomowe studia dla kadry zarzšdzajšcej oraz w zakresie handlu zagranicznego. W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Gabinetu Prezydenta RP. Od 1998 do 2003 r. był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W latach 2003-2005 pracował w grupie kapitałowej Polskich Sieci Energetycznych SA, poczštkowo jako doradca, a następnie został powołany na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i marketingu w spółce Exatel SA. W 2005 r. pełnił funkcję sekretarza stanu i szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaœniewskiego. Od 2009 do 2013 r. sprawował funkcję Ambasadora RP w Singapurze. Po powrocie do kraju pracował jako dyrektor w PricewaterhouseCoopers, pełnił też funkcję członka rady fundacji „Polska Innowacyjna”.

W czwartek doszło do spotkania ministra Waszczykowskiego z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim - miało ono zwišzek z wypowiedziami szefa MSZ z poczštku tygodnia o opóŸnieniach we wręczaniu nominacji ambasadorskich.

Waszczykowski powiedział TVN24 po spotkaniu z prezydenckim ministrem, że jego poniedziałkowa wypowiedŸ o opóŸnianiu wręczania nominacji ambasadorskich przez prezydenta Dudę była skrótem myœlowym, a opóŸnienia w nominacjach ambasadorów to kwestia zastanych od lat procedur i pracy urzędników w kilku instytucjach.

W wydanym po spotkaniu komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ podkreœlono, że Waszczykowski i Szczerski postanowili "pilnie dokonać przeglšdu administracyjnych procedur nominacji ambasadorskich". Poinformowano, że przedmiotem ich rozmowy był również "stan przygotowań do wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL