Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Iran obiecuje wsparcie Katarowi

AFP
Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewnił emira Kataru szejka Tamima ibn Hamada as-Saniego, że Iran nie pozostawi Kataru bez wsparcia w obliczu napięć w regionie Zatoki Perskiej. Wyraził także przekonanie, że "obecna izolacja Kataru jest nie do zaakceptowania".

Podczas rozmowy telefonicznej z emirem Kataru, Rowhani podkreœlił, że wszystkie irańskie granice pozostanš otwarte dla Katarczyków. Zapewnił także, że Teheran jest gotów, by rozwijać relacje z Ad-Dauhš.

Rowhani zaznaczył ponadto, że w obecnych czasach nie da się pokonać różnic, stosujšc groŸby i sankcje. Rozwišzanie kryzysu między Katarem a trzema krajami Zatoki Perskiej, jak również Egiptem, powinno nastšpić na drodze negocjacji, w czym - jak zapewnił Rowhani - Iran może pomóc.

Arabia Saudyjska 5 czerwca zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżajšc go o wspieranie terroryzmu oraz zbliżenie z Iranem. W œlad za Rijadem poszło kilka krajów arabskich, które wraz z nim zablokowały połšczenia lotnicze, morskie i lšdowe z Katarem.

W pištek władze Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Egiptu i Bahrajnu przedstawiły Katarowi listę żšdań, wœród których figuruje m.in. zamknięcie telewizji Al-Dżazira, rozluŸnienie relacji z Iranem czy wydanie wszystkich wskazanych terrorystów znajdujšcych się na katarskim terytorium. Kraje te chcš także, aby Ad-Dauha zamknęła tureckš bazę wojskowš w Katarze.

Na spełnienie żšdań dano Katarowi dziesięć dni. W sobotę katarskie władze uznały te żšdania za "nierozsšdne".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL