Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Ławrow przyjšł szefa MSZ Kataru. Wezwał do podjęcia dialogu

Ministrowie spraw zagranicznych Kataru i Rosji: Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani i Siergiej Ławrow
AFP
Szef MSZ Kataru Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani spotkał się w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w zwišzku z izolowaniem Dauhy przez grupę państw Zatoki Perskiej. Ławrow wezwał państwa arabskie do podjęcia dialogu z Katarem.

Ławrow po spotkaniu z as-Sanim powiedział, że trzeba podjšć kroki, które zapobiegnš eskalacji kryzysu po zerwaniu stosunków z Katarem przez Arabię Saudyjskš, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt.

- Opowiadamy się za rozwišzaniem wszelkich nieporozumień poprzez dialog - oœwiadczył Ławrow, zapewniajšc, że Rosja "jest gotowa zrobić wszystko co jej mocy", by doprowadzić do złagodzenia napięć w Zatoce Perskiej.

As-Sani również zaapelował o rozwišzanie różnic dzielšcych jego kraj i grupę państw arabskich poprzez dialog na forum Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

Szef dyplomacji Kataru wyjaœnił, że celem jego wizyty w Moskwie było poinformowanie rosyjskich władz o "nielegalnych krokach", jakie przeciw jego państwu poczyniły monarchie Zatoki Perskiej, oskarżajšce Katar o wspieranie ugrupowań terrorystycznych w Syrii, Libii i Jemenie.

- Chcę podziękować rosyjskim instytucjom za pomoc, jakš nam oferowały w przezwyciężaniu nielegalnych kroków podjętych wobec nas - dodał as-Sani, odnoszšc się do blokady połšczeń lotniczych, morskich i drogowych z Katarem wprowadzonej przez państwa, które zerwały z nim stosunki dyplomatyczne.

EFE przypomina, że stosunki między Dauhš a Moskwš poprawiły się znaczšco w 2013 roku, kiedy emirem Kataru został szejk Tamim ibn Hamad as-Sani. Państwowy fundusz majštkowy Kataru wzišł nawet w ubiegłym roku udział w prywatyzacji rosyjskiego giganta naftowego - Rosnieftu.

Szef dyplomacji Kataru powiedział w wywiadzie dla telewizji RT, że w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej wystšpiły różnice zdań, jednak "strategicznym wyborem wszystkich tych krajów jest dialog z Iranem". Dodał, że Dauha popiera starania o podjęcie tego dialogu.

Kraje, które teraz izolujš Katar, zarzucajš mu wspieranie terroryzmu oraz walczšcych w regionie szyickich milicji popieranych również przez Iran. Zdaniem ekspertów sankcje nałożone na Dauhę sš poœrednio wymierzone w Teheran, najważniejszego regionalnego rywala Arabii Saudyjskiej.

Ławrow, który w pištek konsultował się z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, również zaapelował o podjęcie rozmów między stronami konfliktu, co byłoby "gwarancjš przejrzystoœci" we wszystkich kwestiach dotyczšcych stosunków zagranicznych w regionie. Zapewnił też, że Rosja zrobi wszystko co w jej mocy, by posłużyć za mediatora w tym kryzysie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL