Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

W Warszawie spotkanie premierów V4 i Beneluksu

PAP/Paweł Supernak
W poniedziałek przed godz. 12 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się spotkanie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. To jest bardzo ciekawe spotkanie dwóch bardzo wyrazistych grup w Unii Europejskiej - mówiła wczeœniej tego dnia premier Beata Szydło.

"To jest bardzo ciekawe spotkanie. Spotykajš się dwie bardzo wyraziste grupy, bo i Wyszehrad i Beneluks to sš dwa bardzo silne podmioty w Unii Europejskiej. Bardzo mocno zdefiniowane szczególnie w ostatnim okresie kryzysu migracyjnego mocno wyrażajšce swoje stanowiska" - mówiła w poniedziałek rano szefowa rzšd w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

Poniedziałkowe rozmowy premier Beata Szydło rozpoczęła wczeœniej od spotkania z premierem Holandii Markiem Rutte.

Spotkanie szefów rzšdów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbywa się, jak zaznaczył rzecznik rzšdu Rafał Bochenek, z inicjatywy premier Beaty Szydło. "Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - powiedział PAP.

"To doskonała okazja do zacieœnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich" - dodał.

Bochenek poinformował, że w trakcie wspólnej sesji roboczej państw V4 i Beneluksu omówiona zostanie sprawa Brexitu oraz przyszłoœć UE po wystšpieniu Wielkiej Brytanii. Rozmowy będš też dotyczyć kwestii gospodarczych, poprawy konkurencyjnoœci europejskiej gospodarki oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach. Szczyt będzie także okazjš - jak podkreœlił rzecznik rzšdu - do przedyskutowania kryzysu migracyjnego i proponowanych rozwišzań poradzenia sobie z nim.

"W obliczu zagrożeń terrorystycznych, cybernetycznych i hybrydowych omówiona zostanie również wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE" - zaznaczył Bochenek.

W poniedziałek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie szefów rzšdów państw V4 premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, w tym zrealizowane inicjatywy. Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste przekazanie przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL