Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Rex Tillerson apeluje o złagodzenie sankcji wobec Kataru

AFP
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał kraje Zatoki Perskiej do złagodzenia sankcji nałożonych na Katar. W pištkowym wystšpieniu dla mediów podkreœlił, że blokada ma "konsekwencje humanitarne" oraz utrudnia działania amerykańskiej armii przeciwko Daesh.

- Oczekujemy, że zostanš podjęte natychmiastowe kroki prowadzšce do deeskalacji konfliktu - powiedział Tillerson. Zdaniem sekretarza stanu sankcje nałożone na Katar mimowolnie przyczyniajš się do kryzysu humanitarnego, głównie braków zaopatrzeniowych oraz szkodzš gospodarczej działalnoœci USA w regionie. Równoczeœnie Tillerson wezwał Katar do spełnienia postulatów państw Zatoki Perskiej. Przyznał, że emir Kataru poczynił postępy w ograniczaniu sponsorowania terroryzmu, ale musi zrobić jeszcze więcej.

Sekretarz stanu zapewnił, że USA wspierajš prowadzonš przez Kuwejt mediację między krajami Zatoki Perskiej.

Zdaniem Tillersona obecna blokada wpływa na walkę przeciwko Daesh prowadzonš przez amerykańskie wojsko.

Wczeœniej Pentagon zapewniał, że kryzys dyplomatyczny na Bliskim Wschodzie nie rzutuje na działalnoœć militarnš w regionie. W Katarze znajduje się amerykańska baza lotnicza Al Udeid, skšd siły USA przeprowadzajš ataki powietrzne na pozycje bojowników Państwa Islamskiego w regionie.

We wtorek prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że podczas jego ostatniej wizyty na Bliskim Wschodzie liderzy państw arabskich wskazywali na Katar jako głównego sponsora terroryzmu, i wyraził nadzieję, że twarda polityka walki z radykalizmami to "poczštek końca horroru terroryzmu".

5 czerwca Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem w zwišzku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu. W œlad za Rijadem stosunki z Katarem zerwały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn, również oskarżajšc to państwo o wspieranie terroryzmu, w tym Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego. PóŸniej na taki krok zdecydowały się Jemen, Libia i Malediwy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL