Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Marek Magierowski o wypowiedzi Johna McCaina o wywieraniu "pewnej presji" na Polsce

AFP
?Słowa Johna McCaina, że nadszedł czas "testowania" administracji USA, i że Polska może być jednym z krajów poddawanych "pewnej presji" były wezwaniem Zachodu do spójnoœci i mówienia jednym głosem w obliczu ewentualnych prowokacji ze strony Kremla - uważa Marek Magierowski.

Prezydent Andrzej Duda w pištek podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wzišł udział w panelu dotyczšcym przyszłoœci Zachodu. W debacie uczestniczyli także m.in. senator USA John McCain i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. McCain mówił m.in., że nadszedł czas testowania administracji USA. - Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina - to jest czas, by pokazać solidarnoœć – mówił. - Myœlę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański – powiedział zwracajšc się do prezydenta Dudy.

Magierowski - dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta - pytany w sobotę w radiowej Jedynce, czy znamy szczegóły tej presji, o której mówił amerykański polityk, odparł, że ma nadzieję, iż jej nie poznamy, bo do takiej sytuacji nie dojdzie. - John McCain jest niezwykle doœwiadczonym politykiem, starym lisem, który doskonale zna się na polityce zagranicznej i przestrzega przed tym właœnie, że Zachód w obliczu takiej, a nie innej polityki - nie tylko retoryki bardzo ostrej - ale polityki realnej, fizycznej, którš widzimy na własne oczy - aby Zachód zachował spójnoœć i mówił jednym głosem właœnie w obliczu potencjalnych, ewentualnych prowokacji ze strony Kremla - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego. Jak zauważył Magierowski, za każdym razem gdy po zmianie prezydenta USA dochodzi do zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych, "Rosja - a poprzednio Zwišzek Sowiecki - w ten sposób właœnie testowały spójnoœć i solidarnoœć szeroko rozumianego Zachodu". - Było to widać w czasie zimnej wojny. Dzisiaj - jak twierdzi wielu publicystów - mamy do czynienia z kolejnš zimnš wojnš, o różnym natężeniu, w różnych okresach - mówił.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta dodał, że obserwatorzy spodziewali się, iż po wyborze Donalda Trumpa może dojœć do kolejnego resetu w stosunkach USA-Rosja - tak jak stało się to po objęciu władzy przez Baracka Obamę. - Ale w ostatnich tygodniach wychodziły - mówišc oględnie - sprzeczne sygnały co do relacji Waszyngtonu z Moskwš. Bez wštpienia te sprzeczne sygnały wprowadzajš w pewnš konfuzję prezydenta Władimira Putina i jego najbliższych doradców - podkreœlił, zadajšc pytanie jaka będzie długofalowa reakcja Rosji na wezwanie, by zwróciła Krym Ukrainie czy przestrzegała prawa międzynarodowego.

Magierowski mówił, że Amerykanie wysłali do Monachium bardzo silnš delegację, na czele której w sobotę stanie wiceprezydent Mike Pence, sš też sekretarz obrony James Mattis i sekretarz stanu Rex Tillerson. - Więc ta delegacja jest rzeczywiœcie bardzo poważna, co œwiadczy o tym, że Amerykanie, mimo zmian w ich administracji, zdajš sobie sprawę z tego, że warto przyjeżdżać na takie forum jak to, ponieważ spotykajš się tutaj ludzie, którzy naprawdę rozmawiajš poważnie na poważne tematy i znajš się na Rosji - powiedział. - Myœlę, że rozmowa o Rosji - szczególnie w tym roku - była priorytetowa. Rosji, która nie tylko podgrzewa atmosferę na wschód od naszych granic, nadal ingerujšc w wewnętrzne sprawy Ukrainy, ale też Rosji, która interweniuje w Syrii, Rosji, która próbowała wpłynšć - jak twierdzš niektórzy amerykańscy obserwatorzy i przedstawiciele tamtejszych służb - na wybory w USA i Rosji, która najwyraŸniej - o czym œwiadczš ostatnie doniesienia medialne - próbuje także wpłynšć na wybory prezydenckie we Francji - ocenił. Podkreœlił, że chodzi o wojnę informacyjnš, "w której Rosjanie osišgnęli mistrzostwo i sš niezwykle groŸnym przeciwnikiem". - Czy Zachód jest w stanie obronić się przed dezinformacjš i wpływem na procesy demokratyczne - jeœli Rosja potrafi na to wpłynšć, to czeka nas ponura przyszłoœć - ostrzegł.

W pištek poza udziałem w panelu, prezydent Duda rozmawiał z senatorem McCainem na spotkaniu bilaterlanym. Jak mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, rozmowa prezydenta Dudy z senatorem McCainem dotyczyła m.in. polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych. Według Szczerskiego McCain uspokajał polskiego prezydenta, że proces wyłaniania się nowej amerykańskiej administracji przebiega w sposób profesjonalny. Dodał, że amerykański senator potwierdził zainteresowanie USA sytuacjš bezpieczeństwa w rejonie Europy Œrodkowo-Wschodniej, w tym Polski.

Magierowski przypomniał, że prezydent Duda odbył w pištek również rozmowę z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, który spotkał się niedawno z prezydentem Rosji i "zdał niejako relację z tych swoich rozmów".

- Warte podkreœlenia jest to, że oczywiœcie niektórzy przywódcy państw NATO, Unii Europejskiej, a przede wszystkim liderzy krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej utrzymujš kontakt z Władimirem Putinem. Z jednej strony możemy się jakoœ tam niepokoić, że te zwišzki sš być może zbyt silne, ale z drugiej strony chyba warto docenić to, że niektórzy utrzymujš pewien kanał komunikacji z Kremlem, dzięki czemu także my zyskujemy pewnš wiedzę na temat tego, w którš stronę może pójœć polityka rosyjska - powiedział Magierowski. Dodał, że sobotę prezydent odbędzie kolejne dwa spotkania bilateralne - z nowym prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenkš. - To będzie pierwsze spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Radewem. Bułgaria jest także niezwykle ważnym krajem z punktu widzenia spójnoœci NATO, dlatego że Rosja także ma w Bułgarii ogromne wpływy i wielu przedstawicieli politycznych elit w Bułgarii nie kryje się ze swoimi prorosyjskimi poglšdami - mówił Magierowski.

Z kolei podczas spotkania z prezydentem Poroszenkš "można się spodziewać relacji prezydenta Poroszenki na temat tego, co dzisiaj, czy też w ostatni tygodniach, działo się we wschodniej Ukrainie".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL