Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Media: Cicha zgoda Niemiec na Nord Stream 2

123RF
Pomimo sprzeciwu Ukrainy, krajów bałtyckich i Polski, projekt budowy gazocišgu Nord Stream 2 jest po cichu krok po kroku realizowany i cieszy się przychylnoœciš rzšdu Niemiec, choć Rosja jest objęta sankcjami - konstatuje "Sueddeutsche Zeitung".

"Zamówienia na rury zostały wydane, przetarg na ich ułożenie został właœnie rozpisany - wszystko za aprobatš niemieckiego rzšdu, pomimo sankcji wobec Rosji" - pisze autor materiału Michael Bauchmueller. "Dla nas jest to zasadniczo projekt gospodarczy" - przytacza opinię ministra gospodarki Sigmara Gabriela opiniotwórcza gazeta. Zdaniem polityka Nord Stream 2 powinien być oceniany według ekonomicznych kryteriów.

Bauchmueller zaznacza, że Gabriel, który jest wicekanclerzem i szefem SPD, zainwestował w rzekomo ekonomiczny projekt "spory polityczny kapitał". Niemiecki dziennikarz przypomniał o wizycie Gabriela w Moskwie w paŸdzierniku zeszłego roku, podczas której polityk po raz pierwszy mówił o stopniowym znoszeniu sankcji. Sugerował też, by oba kraje rozwišzywały sprawy zwišzane z zaopatrzeniem w energię między sobš, co pozwoli uniknšć "politycznych interwencji" z zewnštrz. Jeżeli uda się przeforsować stanowisko, że kwestie prawne gazocišgu sš w gestii urzędów niemieckich, to będzie można "ograniczyć wpływy zewnętrzne" - mówił wówczas wicekanclerz.

"SZ" ocenia, że siłom realizujšcym Nord Stream 2 może powieœć się plan obejœcia nie tylko Europy Œrodkowej i Wschodniej, lecz także wiceprzewodniczšcego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza i jego urzędników. Szefczowiczowi gazocišg nie podoba się, wiceszef KE ma jednak zwišzane ręce - pisze Bauchmueller.

Autor zwraca uwagę, że tzw. trzeci pakiet energetyczny Unii Europejskiej zakłada m.in. oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu oraz zapewnienie dostępu większej liczbie operatorów do infrastruktury przesyłowej. Nord Stream 2 naruszyłby te przepisy. Jednak - jak zauważa "SZ" - gazocišg będzie przebiegał przez wody międzynarodowe, co utrudnia zastopowanie projektu.

"SZ" ocenia, że terminale na gaz skroplony w Polsce i na Liwie mogš stać się po zbudowaniu Nord Stream 2 ekonomicznie nieopłacalne. Pozycja Gazpromu na rynku europejskim ulegnie wzmocnieniu, tym samym zwiększy się zależnoœć Europy od rosyjskiego gazu - ostrzega "Sueddeutsche Zeitung".

Bauchmueller zwraca uwagę, że w Niemczech trwajš intensywne przygotowania do budowy nowej magistrali. W okolicach Greifswaldu poszukuje się dogodnego miejsca dla połšczenia gazocišgu z niemieckim systemem przesyłowym. Firma Gascade, córka Gazpromu i niemieckiego Wintershall, pracuje intensywnie nad budowš nowego gazocišgu, który połšczy Greifswald przez Niemcy Wschodnie z Czechami.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów szeœciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na poczštku wrzeœnia 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowišzujšce porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazocišgu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL