Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Korea Płn. wystrzeliła kolejny rakietowy pocisk balistyczny

AFP
Korea Północna wystrzeliła co najmniej jeden pocisk balistyczny ze swego poligonu na wschodnim wybrzeżu w kierunku Morza Japońskiego. Pocisk przeleciał 800 km i wpadł do wody – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

W ocenie południowokoreańskiego Sztabu Generalnego Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne œredniego zasięgu z wyrzutni mobilnej w pobliżu miasta Sinchon. Jeden przeleciał 800 km i wpadł do Morza Japońskiego, drugi mógł eksplodować w powietrzu. Na razie trudno ustalić okolicznoœci wystrzelenia drugiego pocisku. Najprawdopodobniej rozpadł się on na wysokoœci 17 km nad ziemiš. - Sprawa jest wyjaœniana – powiedział przedstawiciel Sztabu.

Amerykańskie Ÿródła wojskowe potwierdziły, że odnotowały fakt wystrzelenia przez Koreę Płn. rakietowego pocisku balistycznego w kierunku Morza Japońskiego. Najprawdopodobniej był to pocisk œredniego zasięgu.

W wystšpieniu przed parlamentem premier Japonii Shinzo Abe okreœlił wystrzelenie pocisku balistycznego "jako skrajnie problematyczne" i zażšdał, aby Pjongjang powstrzymał się od takich działań. Zapowiedział, że Tokio wdroży mechanizmy monitoringu i wczesnego ostrzegania. Abe powiadomił, że władze Japonii złożyły oficjalny protest w sprawie wystrzelenia pocisków rakietowych za poœrednictwem swej ambasady w Chinach. Działania Pjongjangu spotkały się też z ostrš krytykš Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu zaapelował, aby władze Korei Płn. odstšpiły od tego rodzaju działań i skoncentrowały się na wypełnianiu swych międzynarodowych zobowišzań. W oœwiadczeniu podkreœlono, że Stany Zjednoczone potwierdzajš gotowoœć wystšpienia w obronie swych sojuszników, jeœli zajdzie taka potrzeba.

Poprzednia próba Korei Płn. z rakietowymi pociskami balistycznymi miała miejsce 9 marca. Korea Północna wystrzeliła wówczas dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swej bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedziš na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z broniš nuklearnš. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistycznš dalekiego zasięgu, która umieœciła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniajš Korei Płn. prób z broniš jšdrowš oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważajšc na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego. 10 marca przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oœwiadczył, że jego kraj zminiaturyzował ładunki jšdrowe by następnie zainstalować je na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL