Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Dyplomacja

Andrzej Duda rozmawiał z Viktorem Orbanem o koncepcji ABC

AFP
Prezydent Andrzej Duda i premier Węgier Viktor Orban pozytywnie i jako idące w dobrym kierunku ocenili piątkowe porozumienie Unii Europejskiej i Turcji o zatrzymaniu fali migracyjnej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Prezydent Duda spotkał się z premierem Węgier w ostatnim dniu wizyty w tym kraju.

Szczerski poinformował, że prezydent Duda i premier Orban omówili rezultaty piątkowego unijnego szczytu. - Porozumienia oceniono jako pozytywne, idące w dobrym kierunku, będące pierwszym sygnałem, że politycy europejscy, którzy tworzą dziś główny nurt polityki europejskiej, nie tworzą już problemów, ale zaczynają je rozwiązywać. To pierwszy krok w kierunku rozwiązywania problemów imigracji w Europie, a nie ich tworzenia – ocenił Szczerski. Zaznaczył, że od decyzji do realizacji jeszcze długa droga, ale porozumienie zaczyna przywracać nadzieje społeczeństw europejskich na to, że polityka europejska będzie znowu bezpieczniejsza. - Prezydent bardzo wyraźnie podkreślał, że docelowym modelem by kryzys rozwiązać, jest pomoc w miejscu, gdzie toczy się wojna i aktywna polityka globalna w Syrii, bo źródło kryzysu jest poza Europą – powiedział Szczerski.

Kluczową częścią zawartego w Brukseli porozumienia stanowi plan, zgodnie z którym Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca, czyli najbliższej niedzieli, przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów - za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Politycy dyskutowali także o „pragmatycznej współpracy w Europie Środkowej” – dodał Szczerski. - Premier Orban z wielkim entuzjazmem odniósł się do koncepcji prezydenta Dudy – ABC, czyli współpracy w regionie Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne – mówił minister. - Musimy odrobić swoją lekcję w Europie Środkowej, by nie było luk w powiązaniach infrastrukturalnych – podkreślił. Zaznaczył, że polski prezydent z Orbanem rozmawiał o rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej, środowiskowej, telekomunikacyjnej, tak, by region ABC pokazał, że potrafi budować jedność.

Rozmowy dotyczyły też tego, jak można budować suwerenność energetyczną regionu. - Cały region Europy Środkowej czeka na zakończenie inwestycji gazoportu w Świnoujściu, uruchomienie dostaw gazu, by nowe źródło zaopatrzenia dla Środkowej Europy popłynęło do systemów gazowych – zaznaczył minister Szczerski.

Według Szczerskiego politycy zgodzili się, że dzisiaj w Europie bardzo ważne jest poczucie solidarności między krajami członkowskimi, narodami, która będzie wynikała ze wzajemnego uznawania swoich interesów, pozycji, celów do realizacji w ramach polityki europejskiej. Jak mówił – jest to klucz by polityka europejska realizowała potrzeby społeczeństw.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL