Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Premier Izraela Benjamin Netanjahu: Cameron nas krytykuje? Chyba o czymś zapomniał

PAP/EPA
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oœwiadczył, że brytyjski premier David Cameron zapomniał o "pewnych podstawowych szczegółach" dotyczšcych konfliktu na Bliskim Wschodzie, gdy krytykował politykę Izraela wobec Palestyńczyków.

Cameron, który odpowiadał 25 lutego w Izbie Gmin na pytania laburzysty Imrana Hussaina, nawišzał do swojej wizyty w Jerozolimie i podkreœlajšc, że "jest znany jako wielki przyjaciel Izraela", skrytykował politykę budowy murów we wschodniej Jerozolimie i osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu.

Premier Izraela podczas zebrania partii Likud w mieœcie Ofakim na południu kraju oœwiadczył, że wypowiedŸ brytyjskiego premiera na temat sytuacji we wschodniej Jerozolimie jest "naprawdę wstrzšsajšca". Netanjahu bronił idei zjednoczonej Jerozolimy i podkreœlił, że "jedynie izraelska suwerennoœć uniemożliwia Daesh i Hamasowi podpalanie œwiętych miejsc".

 

- Mój przyjaciel David Cameron, który bez wštpienia jest przyjacielem Izraela, najwidoczniej zapomniał o niektórych historycznych szczegółach dotyczšcych Jerozolimy - powiedział szef izraelskiego rzšdu i dodał, że "izraelska suwerennoœć nad Jerozolimš gwarantuje istnienie państwa prawa dla wszystkich, co nie dzieje się w Iraku, Jemenie, Syrii, Libii i na rozległych obszarach œwiata arabskiego".

Konserwatywny premier Wielkiej Brytanii, który na arenie międzynarodowej występuje zwykle z pozycji sojusznika Izraela, po odwiedzeniu wschodniej Jerozolimy, nawišzujšc do muru odgradzajšcego niektóre osiedla i dzielnice palestyńskie, nazwał to "naprawdę szokujšcym" obrazem. - Popieramy Izrael, ale nie popieramy nielegalnych osiedli, ani tego, co dzieje się we wschodniej Jerozolimie. Niech to wspaniałe miasto pozostanie takim, jak było - oœwiadczył Cameron.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL