Prezydenci USA i Chin zarzucają Korei Płn. prowokacyjne działania

aktualizacja: 05.02.2016, 22:19
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Foto: AFP

Prezydenci USA i Chin, Barack Obama i Xi Jinping, którzy w piątek przeprowadzili rozmowę telefoniczną, zgodnie uznali, że planowany przez Koreę Północną test rakiety balistycznej jest "prowokacyjnym i destabilizującym działaniem" - poinformował Biały Dom.

REDAKCJA POLECA

"Obaj przywódcy podkreślili znaczenie zdecydowanej i wspólnej międzynarodowej odpowiedzi na prowokacje Korei Północnej", w tym skutecznej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - głosi oświadczenie wydane w Waszyngtonie.

Obama i Xi zapowiedzieli też koordynację działań w odpowiedzi na próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną w zeszłym miesiącu oraz oświadczyli, że nie zaakceptują Korei Północnej jako państwa z bronią nuklearną.

Strona internetowa think tanku 38 North poinformowała w piątek, że komercyjne zdjęcia satelitarne ze środy i czwartku wskazują, iż Korea Północna prawdopodobnie dostarczyła paliwo w ramach przygotowań do planowanego wystrzelenia rakiety. Na zdjęciach widać cysterny samochodowe w pobliżu rampy startowej. Nie wiadomo, czy rakieta jest już na rampie. Zwrócono uwagę, że w przeszłości taką aktywność obserwowano na tydzień - dwa tygodnie przed wystrzeleniem rakiety.

Korea Północna poinformowała agencje ONZ, że w okresie między 8 a 25 lutego planuje wystrzelenie rakiety z satelitą obserwacyjnym. Plan ten spotkał się z powszechną krytyką społeczności międzynarodowej, która postrzega go jako test rakiety dalekiego zasięgu.

Zapowiedziane przez Koreę Północną wystrzelenie sztucznego satelity od razu spotkało się z ostrą reakcją Moskwy, Pekinu, Tokio, Seulu i Waszyngtonu. Minister obrony Japonii Gen Nakatani rozkazał postawienie w stan gotowości wojsk rakietowych, które "mają zestrzelić każdą rakietę, jeśli stanowiłaby ona zagrożenie". Premier Shinzo Abe zaapelował do władz Korei Płn. o rezygnację z planu wystrzelenia satelity.

Stan podwyższonej gotowości obowiązuje w jednostkach obsługujących w regionie amerykański morski system obrony antyrakietowej Aegis oraz wyrzutnie rakietowe typu Patriot umiejscowione na lądzie.

Na stronie internetowej 38 North publikowane są analizy amerykańsko-koreańskiego instytutu działającego na wydziale stosunków międzynarodowych (School of Advanced International Studies - SAIS) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zamieszczane tam materiały dotyczą głównie sytuacji w Korei Płn.

POLECAMY

KOMENTARZE