Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Prezydenci USA i Chin zarzucajš Korei Płn. prowokacyjne działania

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
AFP
Prezydenci USA i Chin, Barack Obama i Xi Jinping, którzy w pištek przeprowadzili rozmowę telefonicznš, zgodnie uznali, że planowany przez Koreę Północnš test rakiety balistycznej jest "prowokacyjnym i destabilizujšcym działaniem" - poinformował Biały Dom.

"Obaj przywódcy podkreœlili znaczenie zdecydowanej i wspólnej międzynarodowej odpowiedzi na prowokacje Korei Północnej", w tym skutecznej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - głosi oœwiadczenie wydane w Waszyngtonie.

Obama i Xi zapowiedzieli też koordynację działań w odpowiedzi na próbę nuklearnš przeprowadzonš przez Koreę Północnš w zeszłym miesišcu oraz oœwiadczyli, że nie zaakceptujš Korei Północnej jako państwa z broniš nuklearnš.

Strona internetowa think tanku 38 North poinformowała w pištek, że komercyjne zdjęcia satelitarne ze œrody i czwartku wskazujš, iż Korea Północna prawdopodobnie dostarczyła paliwo w ramach przygotowań do planowanego wystrzelenia rakiety. Na zdjęciach widać cysterny samochodowe w pobliżu rampy startowej. Nie wiadomo, czy rakieta jest już na rampie. Zwrócono uwagę, że w przeszłoœci takš aktywnoœć obserwowano na tydzień - dwa tygodnie przed wystrzeleniem rakiety.

Korea Północna poinformowała agencje ONZ, że w okresie między 8 a 25 lutego planuje wystrzelenie rakiety z satelitš obserwacyjnym. Plan ten spotkał się z powszechnš krytykš społecznoœci międzynarodowej, która postrzega go jako test rakiety dalekiego zasięgu.

Zapowiedziane przez Koreę Północnš wystrzelenie sztucznego satelity od razu spotkało się z ostrš reakcjš Moskwy, Pekinu, Tokio, Seulu i Waszyngtonu. Minister obrony Japonii Gen Nakatani rozkazał postawienie w stan gotowoœci wojsk rakietowych, które "majš zestrzelić każdš rakietę, jeœli stanowiłaby ona zagrożenie". Premier Shinzo Abe zaapelował do władz Korei Płn. o rezygnację z planu wystrzelenia satelity.

Stan podwyższonej gotowoœci obowišzuje w jednostkach obsługujšcych w regionie amerykański morski system obrony antyrakietowej Aegis oraz wyrzutnie rakietowe typu Patriot umiejscowione na lšdzie.

Na stronie internetowej 38 North publikowane sš analizy amerykańsko-koreańskiego instytutu działajšcego na wydziale stosunków międzynarodowych (School of Advanced International Studies - SAIS) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zamieszczane tam materiały dotyczš głównie sytuacji w Korei Płn.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL