Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Ambasador Niemiec: Stosunki z Polskš to skarb

PAP, Radek Pietruszka
Stan polskiej demokracji nie jest zły. Najlepszym rozwišzaniem byłyby wizyty niemieckich polityków, którzy mogliby się o tym przekonać - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z ambasadorem Niemiec. Rolf Nikel podkreœlił, że "stosunki polsko-niemieckie sš skarbem, którego należy strzec".

Ambasador Niemiec Rolf Nikel przyjechał rankiem 11 stycznia do polskiego MSZ. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych trwało ok. czterdziestu minut. W niedzielę resort podał, że Waszczykowski zaprosił niemieckiego ambasadora w zwišzku „z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich".

- Mamy pewien problem w komunikacji między niektórymi niemieckimi politykami i wydaje mi się, że jesteœmy na dobrej drodze, żeby znaleŸć to rozwišzanie. Najlepszym rozwišzaniem byłyby wizyty w Polsce niemieckich polityków, którzy mogliby się przekonać, że stan demokracji polskiej nie jest tak zły, jak się z daleka od Polski wydaje - oœwiadczył szef polskiej dyplomacji na wspólnym briefingu z ambasadorem Niemiec.

Waszczykowski wyraził nadzieję że szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier odwiedzi Polskę. - Mam nadzieję, że również członkowie parlamentu niemieckiego mogš złożyć nam wizytę. Możemy się spotkać w formule na przykład Komisji Spraw Zagranicznych bšdŸ w formule Komisji ds. Unii Europejskiej i wspólnie tu w Warszawie porozmawiać o sytuacji w Europie i o naszych relacjach bilateralnych - podkreœlił minister. Z kolei ambasador Nikel powiedział, że rozmowa z ministrem była konstruktywna, a "stosunki polsko-niemieckie sš skarbem, którego należy strzec, aby dobrze rozwijały się również w przyszłoœci".

Zaproszenie ambasadora Niemiec do polskiego MSZ to reakcja na niektóre wypowiedzi niemieckich polityków.

Czytaj więcej: Schulz o rzšdach PiS

10 stycznia szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz porównał na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę polskiego rzšdu do działań podejmowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Gazeta pisze też o planowanym na 13 stycznia posiedzeniu KE ws. zmian zachodzšcych w Polsce. - Polski rzšd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalajšcy na podporzšdkowanie pomyœlnoœci państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety. - To jest sterowana demokracja a'la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej - zaznaczył polityk niemieckiej SPD. Dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartoœciami europejskimi".

9 stycznia szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, „jeœli kraj ten będzie w dalszym cišgu lekceważył normy państwa prawa”. W wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” Kauder oœwiadczył m.in., że „kiedy stwierdza się naruszenia wartoœci europejskich, państwa członkowskie (Unii Europejskiej) muszš mieć odwagę sięgnięcia po sankcje”. "Polski rzšd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartoœci nie wolno w Europie naruszać" – powiedział i wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz” sytuacji w Polsce.

"Spiegel" informuje, że „również przewodniczšcy grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce”. Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwišzaniem. - Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworzšdnoœci i objęciem Warszawy nadzorem – powiedział Oettinger w rozmowie z gazetš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL