Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Chiński admirał ostrzega USA przed wojnš

AFP
Szef operacji morskich marynarki wojennej Chin admirał Wu Shengli przestrzegł, że drobny incydent na Morzu Południowochińskim może doprowadzić do wojny. Wu zaapelował do USA o zakończenie "prowokacji" na spornym akwenie - poinformował Pekin.

Chińska marynarka opublikowała oœwiadczenie, w którym relacjonuje przebieg czwartkowej rozmowy Wu z amerykańskim szefem operacji morskich, admirałem Johnem Richardsonem. "Jeżeli Stany Zjednoczone nie zaprzestanš tego typu niebezpiecznych i prowokacyjnych działań, to może dojœć do napiętej sytuacji, w którš zamieszane będš siły frontowe obu stron na morzu i powietrzu, a wtedy nawet drobny incydent będzie mógł prowadzić do wojny" - podkreœlono w komunikacie, odnoszšc się do słów Wu.

"Liczę, że strona amerykańska doceni dobre stosunki panujšce między naszymi siłami morskimi, które zostały wypracowane z dużym trudem i w przyszłoœci uda się uniknšć podobnych incydentów" - cytowano słowa Wu, który odnosił się do ostatnich działań amerykańskiej jednostki na Morzu Południowochińskim.

Dzień wczeœniej agencja Reutera relacjonowała, że podczas telekonferencji admirałowie Richardson i Wu porozumieli się w sprawie przestrzegania istniejšcych protokołów militarnych, by unikać nieporozumień podczas działań w bezpoœredniej bliskoœci. Informacje te przekazał Reuters powołujšc się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela sił zbrojnych USA. Według tego Ÿródła wymiana wizyt okrętów amerykańskich i chińskich w listopadzie i w grudniu odbędzie się zgodnie z planem, podobnie jak i wizyta oficerów marynarki wojennej USA w Chinach w nadchodzšcych tygodniach.

28 paŸdziernika w ramach zaakceptowanej przez prezydenta Baracka Obamę operacji niszczyciel rakietowy USS Lassen przepłynšł w odległoœci poniżej 12 mil morskich od sztucznych wysp usypanych przez Chińczyków nad rafami Subi i Mischief w archipelagu Spratly. Była to pierwsza z szeregu zapowiadanych przez Waszyngton akcji kwestionujšcych rozcišganie suwerennoœci Chin na sztuczne wyspy i otaczajšce je 12-milowe strefy morskie.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych zareagował wezwaniem ambasadora USA w Pekinie, by zaprotestować przeciw patrolowi amerykańskiego niszczyciela w rejonie sztucznych wysp. Jak poinformowała chińska telewizja państwowa, podczas spotkania z ambasadorem Maxem Baucusem wiceminister Zhang Yesui okreœlił patrol jako "skrajnie nieodpowiedzialny" i wezwał Stany Zjednoczone do wstrzymania działań, które naruszajš suwerennoœć Chin oraz ich interesy w sferze bezpieczeństwa. Natomiast chińskie ministerstwo obrony w opublikowanym na swej stronie internetowej komunikacie napisało, że do amerykańskiego niszczyciela wysłano sygnały ostrzegawcze, a siły zbrojne podejmš wszelkie niezbędne działania w celu ochrony interesów państwa.

Stany Zjednoczone stojš na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na rozcišganie suwerennoœci państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami. Przed rozpoczęciem w 2014 r. chińskich prac budowlanych na rafach Subi i Mischief były one w trakcie przypływów całkowicie zanurzone.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL