Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dobra osobiste

Ugoda TVP Info z policjantami ws. ujawnienia ich nazwisk w transmisji z procesu ws. Tylman

PAP/Jakub Kaczmarczyk
Pięciu policjantów, których nazwiska ujawniła TVP Info podczas retransmisji procesu ws. zabójstwa Ewy Tylman, na mocy zawartej z telewizjš ugody otrzymało odszkodowania. Jak podała "Gazeta Wyborcza", zadoœćuczynienie wyniosło po kilkanaœcie tysięcy zł. dla każdego z funkcjonariuszy.

Proces Adama Z. oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman uznawany jest za jeden z najbardziej medialnych procesów ostatnich lat. Jego poczštek, w styczniu tego roku, relacjonowało ok. 60 dziennikarzy. Rozprawę chciały też transmitować ogólnopolskie stacje informacyjne, ale na to nie zgodził się sšd. Przekaz w TV odbywał się więc z kilkuminutowym opóŸnieniem.

Przedstawiciele mediów zapewnili sšd, że zagłuszane sš m.in. nazwiska i dane odczytywane lub podawane w trakcie procesu, chroniony jest też wizerunek oskarżonego. Już w trakcie procesu pojawiły się jednak informacje, że częœć danych, które powinny pozostać nieujawnione, znalazły się na antenach stacji przekazujšcych obraz z sšdu.

W przekazie TVP Info dało się słyszeć m.in. niezagłuszone adresy rodziny oskarżonego, jego partnera seksualnego, dziewczyny z czasów studenckich, œwiadków zamieszanych w sprawę lub tylko przewijajšcych się przez niš oraz nazwiska rzekomo zastraszajšcych go w œledztwie policjantów. Podobne błędy - choć na mniejszš skalę - pojawiły się w przekazie emitowanym przez inne stacje.

Pytany w styczniu o sprawę przez wirtualnemedia.pl Samuel Pereira, p.o. szef serwisu tvp.info i zastępca kierownika redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, powiedział: "pierwszy raz słyszę, żeby sšd był tak wylewny w cytowaniu nazwisk".

Policjanci zażšdali od TVP Info odszkodowania. Reprezentujšcy ich adw. Marek Siudowski skierował do nadawcy żšdanie wypłaty po 50. tys. zł odszkodowania.

Jak podała w czwartek Gazeta Wyborcza, między funkcjonariuszami i telewizjš doszło do zawarcia ugody. Na jej mocy każdy z funkcjonariuszy otrzymał po kilkanaœcie tys. zł odszkodowania za ujawnienie danych na wizji.

Adw. Marek Siudowski oraz przedstawiciele wielkopolskiego zwišzku zawodowego policjantów w rozmowie z PAP nie chcieli potwierdzić tych informacji ani skomentować sprawy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL