Potrzebna strategia działania

aktualizacja: 21.12.2015, 21:00
Uczestnicy debaty uważają, że obecnie w Polsce nie ma strategii surowc...
Uczestnicy debaty uważają, że obecnie w Polsce nie ma strategii surowcowej. Warto ją jednak określić i realizować, gdyż dzięki temu nasz kraj może odnieść wymierne korzyści
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Polska może odgrywać istotną rolę w globalnym sektorze wydobywczym. Wcześniej musi jednak powstać dobra polityka surowcowa.

Uczestnicy debaty pt. „Polityka surowcowa Polski", która odbyła się pod patronatem „Rzeczpospolitej", uznali za konieczne przeprowadzenie działań, które doprowadzą do jej zdefiniowania i wprowadzenia w życie. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź, uważa, że opublikowana na początku listopada przez resort środowiska tzw. Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin jest dokumentem zbyt ogólnikowym.

– Brakuje w niej myśli co dalej. Są określone złoża, które należy chronić, ale nie podano, jak je należy chronić – twierdzi Wirth. Jego zdaniem władztwo samorządów w zakresie złóż jest dziś takie samo, jak w przypadku dróg czy kanalizacji. Z tego powodu należy się zastanowić, jakie powinno ono być docelowo. Konieczne jest również określenie jakiejś formy rekompensaty dla samorządów z tego tytułu, że nie będą mogły władać terenem, na którym znajdują się złoża podlegające ewentualnej ochronie.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE