Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Debaty Życia Regionów

Zamach na autonomię samorzšdu

Fotorzepa/Piotr Guzik
Wokół ostatnich zmian prawnych, które ograniczajš swobodę wydatkowania pieniędzy przez władze lokalne, powinna rozpętać się awantura co najmniej jak wokół TK – mówili samorzšdowcy w Krynicy.

Chodzi o ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych. Dyskusja nad tymi zmianami zdominowała debatę „Aktywnoœć obywateli w sferze publicznej: od wyborów do budżetu obywatelskiego", która odbyła się w małopolskim uzdrowisku przy okazji III Konwentu Marszałów Województw. Organizatorem dyskusji było Województwo Małopolskie i „Rzeczpospolita Życie Regionów".

Samorzšdy liczš jeszcze, że prezydent nie podpisze ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych ponieważ obawiajš się nowych kryteriów kontroli. Uchwalona przez Sejm 8 czerwca ustawa o RIO rodzi pytania zwišzane z konstytucyjnoœciš zarówno zmian w sprawach personalnych izb, jak i kryteriów kontroli przez nie w samorzšdach. To właœnie nowe kryteria kontroli zbulwersowały samorzšdowców, którzy uważajš, że dzięki nim izby przejmš kompetencje organów gminy. Sš to kryteria rzetelnoœci, gospodarnoœci i celowoœci.

- Urzędnik będzie miał prawo oceny celowoœci wydatkowania pieniędzy z lokalnego budżetu. To oznacza koniec niezależnoœci samorzšdu – mówił Jacek Krupa,  marszałek województwa małopolskiego. - Do tej pory byliœmy kontrolowani tylko pod kštem zgodnoœci z prawem. Reszta była sprawš społecznoœci lokalnej.

Krupa podał przykład działania Małopolski, która aktualnie realizujš duży program budowy œcieżek rowerowych. Równoczeœnie rozpoczęła kampanię społecznš zdrowego trybu życia, w której jazda rowerem jest na pierwszym miejscu.

- Uważamy, że to ważne. I teraz proszę sobie wyobrazić, że przyjdzie urzędnik z RIO i powie „panie to wyrzucanie pieniędzy w błoto". Za kilka miesięcy będzie można mnie przez to odwołać – mówił Krupa. W podobnym tonie wypowiadał się Wojciech Saługa, marszałek województwa œlšskiego.

- Takie działania władzy centralnej nas samorzšdowców paraliżujš. Już samo wejœcie Centralnego Biura Antykorupcyjnego do wszystkich urzędów marszałkowskich pokazało, że to nie sš żarty. Funkcjonariusze niczego nie znaleŸli więc teraz próbuje się uderzyć w samorzšd z innej strony, ustawš o RIO.  Przepisy wdraża się bez konsultacji z nami, z dnia na dzień, a szczególnie w nocy. Nowe prawo zmienia mocno system samorzšdowy, który w ten sposób zostanie zniszczony. Szkoda – mówił Saługa.

- Mamy jeden z lepszych ustrojów na œwiecie, jeœli chodzi o samorzšd. Tylko dlatego że w 15 województwach nie rzšdzi PiS to niszczy się to osišgnięcie tylko dla samego niszczenia – dodał. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, byłego prezydenta RP w taki sposób zostanie cofnięty zegar historii.

- Danie możliwoœci zakwestionowania wydatkowania pieniędzy ze względu na celowoœć to coœ co przegapiła opinia publiczna. Media nie zareagowały, a wokół tego powinna być awantura podobnej rangi jak wokół zamachu na Trybunał Konstytucyjny – uważa Komorowski. Jak dodał, obecnie rzšdzšca opcja polityczna wpadnie kiedyœ w te same dołki, bowiem jej decyzje kiedyœ będš przez innych kwestionowane, a mechanizm wykorzystywany do walki politycznej.

 

 

 

Bronisław Komorowski, były prezydent Polski.

 

Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

 

Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł i prezes PSL.

 

Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Œlšskiego.

 

Jarosław Flis, socjolog, publicysta i naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL