Wskazuje, że takie żądanie jest niezgodne z ustawą o dowodach osobistych i stanowi wykroczenie. W celu dochodzenia ewentualnych roszczeń z tytułu kradzieży lub zniszczenia wypożyczonego sprzętu, wystarczające jest spisanie danych potrzebnych do identyfikacji wypożyczającego, takich jak: imię, nazwisko i adres zamieszkania lub np. pozostawienie kaucji.

Utrata kontroli nad dowodem osobistym czy paszportem naraża nas na niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości, co może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. koniecznością spłacania zaciągniętych w naszym imieniu zobowiązań finansowych – przypomina GIODO.

GIODO włączył się w specjalną akcję edukacyjną na rzecz poprawy bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pod nazwą „Wspólnie dla bezpieczeństwa". Jej celem  jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.