Tak wynika z raportu „Mapping the World's Prices 2017" opracowanego przez analityków Deutsche Banku. Mierzyli oni różnego rodzaju koszty życia dla 47 miast z całego świata. Jedną z miar, które zastosowali jest tzw. Indeks Taniej Randki, mierzący koszty takiego „romantycznego" spotkania. Składają się na niego: koszt przejażdżki taksówką, lunchu lub kolacji dla dwojga z napojami bezalkoholowymi, dwóch biletów do kina i dwóch piw.

Najwięcej za ten „zestaw" trzeba zapłacić w Zurychu – aż 195,9 dolara. Na drugim miejscu znalazło się Oslo (163,6 dol.) a na trzecim Tokio (163 dol.). Najdroższym pod tym względem amerykańskim miastem jest zajmujący siódme miejsce w światowym rankingu Nowy Jork, gdzie na „tanią randkę" trzeba wydać 133,6 dolara. W Londynie koszt ten wynosi 127,9 dol., w Paryżu 117,3 dol. , w Hongkongu 110,8 dolara, a w Mediolanie 108,1 dolara.

Warszawa znalazła się w tym zestawieniu na 39. miejscu, z kosztem „taniej randki" wynoszącym 52,6 dolara. Wypada ona pod tym względem lepiej od czeskiej Pragi (59,2 dol.) czy Moskwy (76,8 dol.). Najmniejsze koszty randki można ponieść w: Kuala Lumpur (44,1 dol.), Dżakarcie (41,9 dol.) i w Manili (39,2 dol.).

Raport Deutsche Banku zawiera również wiele wyliczeń dotyczących cen popularnych artykułów konsumpcyjnych w wielu miastach świata. W którym mieście zapłacimy najwięcej za pół litra piwa w barze w dzielnicy popularnej wśród cudzoziemców? W Oslo. Tam taki wydatek może wynieść 9,9 dol. Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się Singapur (9 dol.) a na trzecim Hongkong (7,7 dol.). W Londynie za podobne piwo zapłacimy 6,4 dol., w Sydney 5,4 dol., w Tokio 4,3 dol. a w Brukseli 4 dol. Warszawa wypada na tym tle bardzo tanio – znalazła się na 43. pozycji w rankingu, z ceną pół litra piwa wynoszącą 2,3 dol. Najtańsza pod tym względem jest jednak Praga, gdzie taka ilość piwa kosztuje 1,3 dolara.

W Indeksie Jakości Życia liczonym przez Deutsche Bank (z uwzględnieniem takich czynników jak koszty życia, siła nabywcza, bezpieczeństwo, zakorkowanie dróg, skażenie środowiska czy klimat) Warszawa znalazła się na 23. miejscu – pomiędzy Chicago a Brukselą. Wyżej od polskiej stolicy znalazła się m.in. Praga (19.). Pierwsze trzy miejsca zajęły: nowozelandzkie Wellington, szkocki Edynburg i Wiedeń. Ostatnie trzy miejsca przypadły zaś: Mumbajowi, Kuala Lumpur i Manili.