Trzeci rok nadwyżki w handlu

Adobe Stock
W 2017 r. trzeci rok z rzędu Polska miała nadwyżkę w handlu towarami. W tym roku wrócić może deficyt, ale pozostanie on w cieniu dodatniego salda handlu usługami.

Jak wyliczył wstępnie GUS, wartość polskiego eksportu przewyższyła w ub.r. wartość importu o 0,4 mld euro. W porównaniu z 2016 r., gdy ta nadwyżka wyniosła 3,9 mld euro, to wynik skromny, ale i tak można mówić o niespodziance.

Na początku ub.r. ekonomiści w większości zakładali, że nadwyżka w handlu towarowym zniknie, co oznaczałoby powrót do normalności. Dodatnie saldo obrotów towarowych Polski z lat 2015–2016 było bowiem w historii III RP zjawiskiem bez precedensu. – To był po części efekt sukcesów polskich eksporterów, ale też słabości importu – przypomina Piotr Bielski, ekonomista z BZ WBK. W 2015 r. rachunek za import obniżył spadek cen ropy naftowej, rok później taki sam efekt miało załamanie inwestycji.

Ubiegły rok miał przynieść ożywienie w inwestycjach i w efekcie ujemne saldo handlu towarowego. Ten scenariusz zaczął się jednak realizować dopiero pod koniec roku. Wskazuje na to fakt, że jeszcze po trzech kwartałach 2017 r. Polska ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL