Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Daesh

Francuska firma finansowała Państwo Islamskie?

AFP
Belgijskie media poinformowały, że œledczy przeszukali siedzibę jednej z belgijskich firm w zwišzku ze œledztwem w sprawie finansowania przez francuskš firmę Lafarge bojowników Państwa Islamskiego.

Według mediów producent cementu Lafarge jest podejrzany o przekazanie Państwu Islamskiemu dużych sum. Dziennik „Le Soir” podał, że przeszukania to element wspólnej operacji belgijsko-francuskiej. Kilka nieruchomoœci we Francji zostało również przeszukanych we wtorek.

Dochodzenie zostało wszczęte, kiedy francuska gazeta "Le Monde" poinformowała, że Lafarge przekazał Państwu Islamskiemu duże sumy. W kwietniu tego roku dyrektor generalny firmy zrezygnował, gdy wewnętrzne œledztwo wykazało, że gotówka Lafarge była wypłacona grupom zbrojnym w Syrii, aby utrzymać fabrykę firmy w kraju rozdartym wojnš.

Lafarge ma cementownię na terytorium Syrii. W 2014 r. fabryka dostała się w ręce Państwa Islamskiego. Media informowały, że firma co miesišc płaciła tej organizacji terrorystycznej, aby utrzymać fabrykę w ruchu. Jak podaje portal FlandersNews, nadal nie jest jasne, ile pieniędzy przekazano Państwu Islamskiemu, ale niektóre Ÿródła podajš, że były to setki tysięcy, a nawet miliony euro.

Chodzi o należšcš do Lafarge cementownię w miejscowoœci Dżalabija na północny wschód od Aleppo na północy Syrii. "Le Monde" podał w czerwcu, że chcšc zapewnić kontynuowanie działalnoœci cementowni, władze firmy zgodziły się płacić podatki Państwu Islamskiemu, które opanowało w latach 2013-14 te tereny Syrii.

Według mediów dyrekcja cementowni płaciła także dżihadystom za prawo przejazdu pracowników przez punkty kontrolne i za dostarczanš przez Państwo Islamskie ropę. Taka sytuacja trwała ponad rok; cementownia zaprzestała produkcji we wrzeœniu 2014 roku, gdy dżihadyœci zajęli budynki.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL